4 Նոյեմբեր 2025 - 12:02 AMT
IDBank․ Սյունիքում բիզնեսի և բանկային համակարգի համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները
IDBank-ը մասնակցել է ՀԲՄ նախաձեռնությամբ Կապանում կազմակերպված համաժողովին` «Սյունիքի մարզում բիզնեսի և բանկային համակարգի համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները» թեմայով։
Համաժողովը մեկնարկել է «Բանկերը մեկ տեղում» էքսպոյով, որի ընթացքում մարզի բնակիչներն ու ձեռնարկատերերը հնարավորություն են ստացել շփվելու բանկերի ներկայացուցիչների հետ, ներկայացնելու իրենց բիզնես գաղափարներն ու կարիքները, տեղեկանալու ֆինանսավորման, վարկային ու խորհրդատվական հնարավորություններին։
Էքսպոն բաց հարթակ էր՝ համագործակցության, հարցուպատասխանի և փոխադարձ վստահության ձևավորման համար։
IDBank-ի և Իդրամի ՓՄՁ մանրածախ ցանցի ներգրավման կոորդինատոր Տիգրան Աղաջանյանի խոսքով՝ մարզերում ՓՄՁ-ների աճին նպաստելու համար Իդրամը ընդլայնել է մարզերում անհպում վճարումների ծածկույթը։
«Ամբողջ Հայաստանով մեկ ավելի քան 25,000 վաճառակետում հնարավոր է վճարել Idram&IDBank հավելվածով, իսկ մարզային բիզնեսները նշածս թվի ուղիղ 40%-ն են, ընդ որում՝ մենք հստակ տեսնում ենք անհպում վճարումների ակտիվությունը մարզերում։ Մեր բոլոր պրոդուկտների շրջանակում, ներառյալ բանկային պրոդուկտները, մեր թիմի ներկայացուցիչները գնում են բիզնեսների մոտ՝ հնարավորություն տալով առանց ժամանակ կորցնելու ու երկար թղթաբանության ապահովել վճարային բացառիկ գործիքակազմ՝ սկսած ակնթարթային բիզնես վարկերի տրամադրումից մինչև աշխատավարձային քարտերի տրամադրում ու անհպում վճարային լուծումներ»,–ասել է նա։
IDBank-ի Կապանի մասնաճյուղի ղեկավար Վլադիմիր Ստեփանյանի խոսքով՝ 2024-2025 թվականներին Բանկի մարզային մասնաճյուղերը զգալիորեն ավելացել են։
«Հիմա արդեն ունենք մասնաճյուղեր Աբովյանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Էջմիածնում, Արմավիրում, Արտաշատում, Հրազդանում, Պռոշյան գյուղում, Կապանի մասնաճյուղն էլ այս տարի ենք բացել՝ ավելի մոտ ու հասանելի դառնալով Սյունիքի մարզի հաճախորդների համար։ Մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնումը մարզերում գերազանց հնարավորություն է ոչ միայն ֆիզիկական անձ հաճախորդներին էլ ավելի հարմարավետ սպասարկում տրամադրելու տեսանկյունից։ Մենք հասանելի ենք դարձրել նաև մեր բիզնես-հաճախորդների սպասարկումը․ նրանք այլևս կարիք չունեն հասնելու Երևան՝ Բանկի մասնաճյուղ մտնելու համար։ Մենք ավելի ենք մոտենում բիզնեսներին՝ տրամադրելով նույն որակի բանկային ծառայություններ, ինչ Երևանում», – նշել է նա։
IDBank-ը բանկային պրոդուկտների մեծ ու բազմազան ընտրություն ունի թե՛ բիզնես, թե՛ ֆիզիկական հաճախորդների համար։ Ինչպես մայրաքաղաքի, այնպես էլ մարզերի բոլոր մասնաճյուղերում հաճախորդները համապարփակ տեղեկատվություն կստանան իրենց հետաքրքրող պրոդուկտների մասին և պրոֆեսիոնալ խորհրդատվության շնորհիվ կկատարեն ճիշտ ընտրություն։

IDBank принял участие в конференции, организованной в Капане по инициативе Союза банков Армении (СБА), на тему «Возможности и перспективы сотрудничества бизнеса и банковской системы в Сюникской области».
Конференция началась с экспо «Банки в одном месте», в рамках которого жители региона и предприниматели получили возможность пообщаться с представителями банков, представить свои бизнес-идеи и потребности, а также узнать о возможностях финансирования, кредитования и консультирования.
Экспо стало открытой площадкой для сотрудничества, диалога и формирования взаимного доверия.
По словам Тиграна Агаджаняна, координатора по вовлечению розничной сети малого и среднего бизнеса Idram&IDBank, для содействия развитию МСП в регионах Idram расширил охват бесконтактных платежей. «По всей Армении оплату через приложение Idram&IDBank можно произвести более чем в 25 000 торговых точках, и 40% из них находятся в регионах. Мы отчетливо видим рост активности бесконтактных платежей в областях. В рамках всех наших продуктов, включая банковские, представители нашей команды выезжают непосредственно к бизнесам, чтобы без потери времени и длительной бумажной волокиты предоставить полный набор платежных инструментов — от выдачи мгновенных бизнес-кредитов до оформления зарплатных карт и бесконтактных платежных решений», — отметил он.
По словам руководителя Капанского филиала IDBank Владимира Степаняна, в 2024–2025 годах филиальная сеть банка в регионах значительно расширилась.
«Сейчас у нас уже есть филиалы в Абовяне, Гюмри, Ванадзоре, Эчмиадзине, Армавире, Арташате, Раздане, селе Прошян, а филиал в Капане мы открыли в этом году — чтобы стать ближе и доступнее для клиентов Сюникской области. Расширение филиальной сети в регионах — отличная возможность не только обеспечить более комфортное обслуживание физических лиц, но и улучшить сервис для бизнес-клиентов. Теперь им больше не нужно ехать в Ереван, чтобы попасть в филиал банка. Мы становимся ближе к бизнесу, предоставляя те же качественные банковские услуги, что и в столице», — отметил Владимир Степанян.
IDBank предлагает широкий и разнообразный выбор банковских продуктов как для бизнеса, так и для физических лиц. Во всех филиалах — как в столице, так и в регионах — клиенты могут получить исчерпывающую информацию о продуктах, которые их интересуют, и сделать правильный выбор благодаря профессиональной консультации.