5 Նոյեմբեր 2025 - 14:22 AMT
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի այն պնդմանը, թե «Սևանա լիճ գոյություն չունի, գոյություն ունի Գյոյչա», ասել է, որ օգոստոսի 8-ից հետո Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունների շեշտադրման որոշակի փոփոխություն տեսնում են, թեև չեն կարող ասել, որ չեն լինում հայտարարություններ, որոնք համարում են ապակառուցողական` Ալիևի վերջին հայտարարությունը դրանցից մեկն է։
«Եթե հետ գնանք, տեղանունների իմաստով ամենևին մեզ համար ոչ շահեկան վիճակ չենք տեսնի, շատ շահեկան վիճակ կտեսնենք։ Բայց հետ գնալ պետք չէ, պետք է գնալ առաջ։ Եվ դա է խաղաղության ամրապնդման և պահպանման ձևը», – նշել է Ռուբինյանը, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա պատմել է, որ իր սոցիալական ցանցում մի քաղաքացի գրառման տակ հարց է ուղղել՝ հղում անելով Ալիևի հայտարարությանը՝ թե՝ դա՞ է խաղաղությունը։
«Ես նրան պատասխանեցի, որ՝ ոչ, խաղաղությունը դա չէ, այլ այն, որ ռուսական ծագման ցորենը երկաթուղով, Ադրբեջանի տարածքով ներմուծվում է Հայաստան։ Դա է խաղաղությունը, և դա հենց այն է, ինչ տեղի է ունեցել երեկ։ Սա, առանց չափազանցության, պատմական իրադարձություն է։ Այսպիսի բան վերջին անգամ եղել է 1991-92 թթ, այսինքն պատերազմի ակտիվ փուլից առաջ։ Առաջին անգամն է, որ Ռուսաստանից և Ղազախստանից երկաթուղով Հայաստան որևէ բան է ներմուծվում», – ընդգծել է նա։
Ըստ նրա՝ սա նախադեպային իրադարձություն է, քանի որ Հայաստանը առաջին անգամ տնտեսական առումով երկաթուղային կապ է ստանում մի երկրի հետ, որը Վրաստանը չէ։
«Միակ երկիրը, որի հետ ունեինք երկաթուղային կապ, Վրաստանն էր 30 տարի։ Հիմա արդեն Ռուսաստանից և Ղազախստանից երկաթուղով որևէ ապրանք է գալիս Հայաստան և անհնար է գերագնահատել այս իրադարձության կարևորությունը»,–նշել է նա։
Ռուբինյանը նշել է, որ խաղաղության ուղին հեշտ չի լինելու, այդ ճանապարհին կլինեն և՛ բարդ հարցեր, և՛ հնչող հայտարարություններ, որոնք կարող են խնդիրներ առաջացնել։ Բայց ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ կոնկրետ արդյունքների վրա։
«Այո, խաղաղության ճանապարհին կլինեն խնդրահարույց հարցեր։ Այո, կարող են լինել հայտարարություններ, որոնք մենք կհամարենք խնդրահարույց, բայց պետք է կենտրոնանալ իրական ձեռքբերումների վրա և ցորենի Հայաստան ներմուծումը Ադրբեջանի տարածքով շատ կարևոր փաստ է», – նշել է նա։

Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян, комментируя высказывания президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «не существует озера Севан, есть озеро Гёйча», заявил, что подобные заявления являются деструктивными и не способствуют укреплению мира.
В беседе с журналистами в парламенте он отметил, что, хотя с 8 августа в риторике Баку наблюдаются определённые изменения, всё ещё звучат заявления, которые в Ереване считают неприемлемыми. «Если оглядываться назад с точки зрения топонимов, мы увидим невыгодную для нас ситуацию. Но оглядываться не нужно, нужно идти вперёд. Это и есть путь к сохранению мира», — приводит его слова «Пастинфо».
Он рассказал, что один из граждан задал ему в соцсетях вопрос с отсылкой к словам Алиева: «Это и есть мир?» На что Рубинян ответил: «Нет, это не мир. Мир — это то, что российская пшеница поступает в Армению по железной дороге через территорию Азербайджана. Это и есть мир. И это действительно историческое событие. Подобное происходило в последний раз в 1991–1992 годах, до активной фазы войны. Впервые с тех пор в Армению железнодорожным путём поступает груз из России и Казахстана».
По его словам, это прецедент. Впервые за 30 лет Армения получает экономическую железнодорожную связь не с Грузией. «До этого у нас была связь только с Грузией. Сейчас грузы приходят и из России, и из Казахстана через Азербайджан, и это чрезвычайно важно», — отметил он.
Рубинян признал, что путь к миру не будет лёгким, будут сложные вопросы и спорные заявления. Но, по его мнению, нужно сосредоточиться на конкретных результатах.
«Да, на пути к миру будут проблемные моменты. Да, будут высказывания, которые мы посчитаем неприемлемыми. Но важно сосредоточиться на реальных достижениях. И факт ввоза пшеницы через территорию Азербайджана — крайне значим», — заключил он.
Алиев ранее заявил, что «Севанского озера не существует, есть озеро Гёйча», а также что «возвращение азербайджанцев на свои исторические земли в пределах нынешней Армении не должно пугать армянский народ», подчеркнув, что «возвращение произойдёт не на танках, а на автомобилях».