6 Նոյեմբեր 2025 - 08:01 AMT
Նոյեմբերի 5-ին Վաշինգտոնում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է անցկացրել Միջազգային խաղաղության «Քարնեգի» հիմնադրամի քաղաքական հետազոտությունների ավագ փոխնախագահ և Եվրոպայի ծրագրի ղեկավար դոկտոր Դանիել Բաերի հետ։
Քննարկման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների ընթացիկ վիճակին, վերջին զարգացումներին տարածաշրջանում, ինչպես նաև հիմնադրամի հետ համագործակցությունը խորացնելու հնարավորություններին։
Դեսպան Մկրտչյանն ու դոկտոր Բաերը վստահություն են հայտնել, որ շարունակական երկխոսությունը և համագործակցության ընդլայնումը կնպաստեն տարածաշրջանային հարցերի շուրջ ավելի խորքային և կառուցողական փոխըմբռնման ձևավորմանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ կառավարությունը մտադիր է մինչև տարեվերջ առաջին աշխատանքային խմբեր ձևավորել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ։ Այդ մասին հայտնել են ԱՄՆ Պետքարտուղարությունից։

5 ноября в Вашингтоне посол Армении в США Нарек Мкртчян провёл встречу с доктором Даниелом Баэром — старшим вице-президентом по политическим исследованиям и руководителем программы по Европе в Фонде международного мира имени Карнеги.
Стороны обсудили текущее состояние армяно-американских отношений, последние события в регионе, а также перспективы углубления сотрудничества с фондом «Карнеги».
Мкртчян и Баэр выразили уверенность, что продолжение диалога и расширение партнёрства будут способствовать более глубокому и конструктивному взаимопониманию по региональной повестке.
Ранее Госдепартамент США сообщил о намерении сформировать до конца года первые рабочие группы с Арменией и Азербайджаном.