6 Նոյեմբեր 2025 - 09:16 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է պայմանագրային զինծառայողների վարձատրության չափերին՝ ներկայացնելով վերջին վիճակագրությունը կառավարության նիստի ընթացքում։
Վարչապետի խոսքով՝ շարքային կազմի պայմանագրային 1559 զինծառայող ստանում է ամսական 300–400 հազար դրամ վարձատրություն, 400 հազարից 500 հազար դրամ է ստանում 1156 զինծառայող, իսկ 523 հոգի՝ 500 հազարից 600 հազար դրամի չափով, գրում է Aysor.am-ը։
Նրա ներկայացմամբ՝ ևս 244 զինծառայողի վճարումը կազմում է 600 հազարից 700 հազար դրամ, իսկ 31 զինծառայող ստանում է 700, 000 դրամ ու ավելի վարձատրություն։
Փաշինյանը նշել է, որ ինքը հատուկ հետաքրքրվել է՝ արդյոք բարձր վճարվող այդ 31 զինծառայողի ծառայության պայմանները, մասնավորապես՝ դրանց հասնելու հնարավորությունները, նույնապես մատչելի են մնացած զինծառայողների համար։
«Խոսքը զորատեսակի, ատեստովորման արդյունքների մասին է ու սա հասանելի է ցանկացած զինծառայողի, ինչը կարևոր արձանագրում է»,- ասել է նա։

На заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян представил свежую статистику по уровню оплаты контрактной службы в вооружённых силах.
По его словам, 1 559 военнослужащих рядового состава получают ежемесячную зарплату в размере от 300 000 до 400 000 драмов. 1 156 человек получают от 400 000 до 500 000 драмов, а 523 — от 500 000 до 600 000 драмов, сообщает Aysor.am.
Кроме того, 244 контрактника получают от 600 000 до 700 000 драмов, а 31 военнослужащий — 700 000 драмов и выше.
Пашинян отметил, что специально уточнил, доступны ли условия службы и возможность получать более высокую зарплату для других контрактников.
«Речь идёт о виде войск и результатах аттестации, и это доступно каждому военнослужащему, что является важным обстоятельством», — подчеркнул он.