7 Նոյեմբեր 2025 - 07:56 AMT
ՀԷՑ-ի ժամանակավոր ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ «չեն դադարում զարմանալ ՀԷՑ–ում արձանագրված իրավախախտումների բնույթից և ծավալներից»։
Նա տեղեկացրել է, որ ՀԷՑ-ի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթի ավարտին հաշված օրեր են մնացել:
«2023-25թթ ընթացքում ՀԷՑ-ի միայն 6 վարչական շենքերում սեփական կարիքների համար փաստացի ծախսված էլ.էներգիայի քանակներն արհեստականորեն ուռճացվել են՝ հավելագրելով տվյալ հաշվիչներին ավելի քան 3.1 մլն կՎ.ժ էլէներգիայի հավելյալ քանակ։
Թեպետ ՀԷՑ-ի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթի ավարտին հաշված օրեր են մնացել, և ՀԾԿՀ-ն շուտով պետք է օրենքով սահմանված կարգով նիստ գումարի և որոշում կայացնի, սակայն չենք դադարում զարմանալ մեր ուսումնասիրությունների եւ թիրախային վերահսկողության արդյունքում արձանագրված նորանոր իրավախախտումների բնույթից եւ դրանց ծավալներից։
Օրերս բացահայտել, փաստաթղթավորել և ՀԾԿՀ ենք ուղարկել լիովին նոր բնույթի եւ աննախադեպ ծավալի եւս մի իրավախախտման փաստ. խոսքը գնում է ավելի քան 3․1 մլն կՎ.ժ հավելագրված էլեկտրաէներգիայի քանակի մասին, որը բացահայտվել է ՀԷՑ-ի ցանցերում առկա 52 վարչական շենքերից միայն 6-ում՝ հավելագրված 2023-25թթ. ընթացքում։
Շուկայական միջինացված արժեքով հաշված՝ այս դեպքում Ընկերությանը հասցված վնասը կազմում է ավելի քան 150 մլն ՀՀ դրամ։
Ընդ որում, այս ծախսն ուղիղ անդրադառնում է հանրությանը մատակարարվող էլ.էներգիայի սակագնի մեծության վրա. Ուղղակիորեն
Եթե առկա ռեսուրսներն ու ժամանակը ներեին՝ է՛լ ավելի լայնամասշտաբ ստուգումներ արվեր այս ուղղությամբ, ապա վստահաբար սեփական կարիքների համար ծախսված էլ.էներգիայի քանակներին հավելագրված ծավալները բազմապատիկ անգամ ավելին կարձանագրվեին, քանի որ ստուգումներն իրականացվել են ընտրողական եղանակով՝ ընդամենը Երեւանի և ՀՀ տարբեր մարզերի մի շարք ցանցերում (մոտ 10%-ում), և բոլոր տեղերում դրանք արձանագրելով՝ կարող ենք պնդել, որ ըստ երևույթին, այս հավելագրումները ևս կրել են համակարգային բնույթ։
Վերահսկողական աշխատանքներն անշուշտ չեն դադարելու այս ուղղությամբ, սակայն նոր հնարավոր արձանագրումներն, ըստ երեւույթին, չենք հասցնի ներկայացնել ՀԾԿՀ՝ մինչեւ վարույթի ամփոփումը, սակայն իրավական գնահատականի, անկասկած, դրանք կներկայացվեն ողջ ծավալով։ ՀԷՑ-ն այլ7ս ծառայում է մեր ժողովրդին»,–գրել է նա։

7 Ноябрь 2025 - 10:58 AMT
Врио руководителя ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) Романос Петросян сообщил в Facebook, что характер и объем зафиксированных нарушений продолжают вызывать удивление. Он отметил, что до завершения административного производства по делу ЭСА остались считанные дни, и Комиссия по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) скоро созовет заседание для вынесения решения.
Согласно его заявлению, в 2023–2025 гг. в шести административных зданиях ЭСА данные о потреблении электроэнергии для собственных нужд были искусственно завышены — добавлено свыше 3,1 млн кВт⋅ч. По рыночным оценкам, это нанесло компании ущерб на сумму более 150 млн драмов. Петросян подчеркнул, что такие махинации напрямую влияют на тарифы для потребителей.
Он добавил, что проверки проводились выборочно: лишь примерно в 10% сетей Еревана и регионов, и везде были выявлены нарушения. Это, по его мнению, свидетельствует о системном характере добавлений.
Несмотря на продолжение надзорной деятельности, он отметил, что новые выявленные факты вряд ли успеют быть представлены КРОУ до завершения производства. Однако все случаи получат правовую оценку. «ЭСА теперь служит нашему народу», — отметил Петросян.
22 июля 2025 года экстренный арбитраж Торговой палаты Стокгольма обязал Армению не применять положения новых законов «Об энергетике» и «О КРОУ» в отношении ЭСА и приостановить возможные действия по отчуждению компании. Правительство Армении отреагировало, подчеркнув, что предмет арбитража отличается от цели назначения временного управляющего и что все стороны обязаны соблюдать также законодательство Армении.