ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Իմնեմնիմի» փոդքասթի շրջանակում խոսել է 2020-ի պատերազմի հիմնական պատճառների մասին՝ նշելով, որ այն կարելի էր կանխել։
Նա 3 հիմնական պատճառ է առանձնացրել։
Առաջին պատճառը բանակցային գործընթացից խուսափելն էր և ընդհանրապես հրաժարվելը։ Նրա խոսքով՝ բանակցող կողմը ներկայացրել է անհասկանալի տարբերակ, ինչի հետևանքով բանակցությունները դադարեցվել են։
Երրորդ նախագահը նշել է, որ, իրկարծիքով, երկրի ներկա ղեկավարը սկզբնական շրջանում պարզապես չի կարողացել լիարժեք տիրապետել բանակցային գործընթացին, քանի որ միայն փաստաթղթեր ընթերցելով դժվար էր հասկանալ, թե այդ փաստաթղթերն ուր են տանում կողմերին։
Երկրորդ պատճառը, ըստ Սարգսյանի, այն էր, որ տեղի ունեցան քայլեր, որոնք հնարավորություն տվեցին Ադրբեջանին հիմնավորել իր ռազմական նախաձեռնությունը՝ պատերազմ սկսելը։
«Երրորդ պատճառն այն էր, որ ադրբեջանական և թուրքական հետախուզությունները շատ լավ տիրապետում էին մեր բանակում տիրող իրավիճակին և տեսնում էին, որ մեր բանակի մարտունակությունը բավականին ընկել էր»,- ասել է Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է 44-օրյա պատերազմի ցավալի ելքին, ՀՀ երրորդ նախագահի խոսքով՝ մինչև 2018թ․ նման ելքը միանշանակ կանխատեսելի չէր։ Արդեն 2018թ․ երկրորդ կեսին և 2019թ․ սկսեց խնդիրներ տեսնել ՀՀ զինված ուժերում, իսկ արդեն 2020թ․ իր անհանգստությունները հաստատվում էին։
Նա հիշեցրել է, որ 2020թ․ օգոստոսին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր՝ ռազմական գործողությունները շատ են մոտեցել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք գրառումներով արձագանքել է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացի մասին՝ խոստանալով մինչև տարեվերջ հրապարակել փաստաթղթերը։
«Հեչ չնեղվես․ բանակցային պատմության առանցքային թղթերը (ներառյալ 2019) դասավորել եմ, հիմա սքան ենք անում ու մինչեւ տարվա վերջ հրապարակելու եմ։ Արանքներում դնելու եմ նաև մի քանի հրապարակային թղթեր։
Նաև քո գրած մի նամակ եմ մեջը դնելու, որ չմտածես առ եմ համարում։ Որ զարթնես, ՏՊԼ–ին ու ՔՌ–ին էլ խաբար արա»,–գրել է նա։
Փաշինյանը նաև ասել է, որ Սարգսյանի այն պնդումը, թե ներկայիս իշխանությունները կազմաքանդել են բանակը, չի համապատասխանում իրականությանը՝ վկայակոչելով հենց Սարգսյանի նախկին հայտարարությունները։
«ՍՍ–ն փորձել է տպավորություն ստեղծել, թե 2018–2020 թվականների ընթացքում մենք բանակը կազմաքանդել ենք։ Հիմա մի մեջբերում ՍՍ–ի հայտարարությունից, որ նա արել է 2018թ․ ապրիլի 17–ին ԱԺ ամբիոնից, որպես վարչապետի թեկնածու, նախորդիվ խոսելով այն մասին, որ Ադրբեջանը մեծ հավանականությամբ փորձելու է պատերազմով լուծել ԼՂ հարցը։
Մեջբերում ՍՍ–ի 2018թ․ ապրիլի 17–ի խոսքից․ «Հաջորդ դասն այն է, որ մենք շատ երկար ժամանակ պետք է ամենամեծ ուշադրությունը դարձնենք մեր զինված ուժերի բարեփոխմանը, նոր սպառազինությունների ձեռքբերմանը, սեփական սպառազինություններ արտադրելուն և որ ամենակարևորն է՝ հայկական զինվորի ու սպայի ոգին միշտ բարձր պահելու, առօրյայում նրա կենցաղային խնդիրները լուծելու և ապագայի նկատմամբ որևէ իրադարձության պայմաններում նրանց վստահությունը ամրապնդելուն»։
Բա եթե 2020–ից հետո բանակի մասին ասածներիդ թեկուզ մի փոքր մասը ճիշտ էր, դու 2018–ին ուրիշ բան պիտի ասեիր։ Պիտի ասեիր, «մենք շատ երկար ժամանակ ամենամեծ ուշադրությունն ենք դարձրել մեր զինված ուժերի բարեփոխմանը, նոր սպառազինությունների ձեռքբերմանը, սեփական սպառազինություններ արտադրելուն և որ ամենակարևորն է՝ հայկական զինվորի ու սպայի ոգին միշտ բարձր պահելու, առօրյայում նրա կենցաղային խնդիրները լուծելու և ապագայի նկատմամբ որևէ իրադարձության պայմաններում նրանց վստահությունը ամրապնդելուն»։
Բա ինչու՞ էդպես չես ասել, որովհետեւ իմացել ես, որ բանակի փոխարեն բաքից շլանգով բենզին ու սալյարկա քաշելու համակարգ ունես 2018 թվականի դրությամբ եւ ոչ թե բանակ։

8 Ноябрь 2025 - 08:08 AMT
Третий президент Армении Серж Саргсян в подкасте «Имнемними» рассказал о главных причинах войны 2020 года, подчеркнув, что её можно было предотвратить.
Он выделил три основных фактора.
Первая причина, по словам Саргсяна, — отказ от переговорного процесса. Он утверждает, что армянская сторона представила непонятный вариант, из-за чего переговоры были прекращены.
Бывший президент считает, что нынешний руководитель страны на начальном этапе просто не смог полноценно разобраться в сути переговоров, так как понять, к чему они ведут, было невозможно только по документам.
Второй причиной он назвал действия, позволившие Азербайджану обосновать начало военной агрессии и развязывание войны.
«Третьей причиной стало то, что азербайджанская и турецкая разведки хорошо знали обстановку в нашей армии и видели, что её боеспособность серьёзно снизилась», — заявил Саргсян.
Говоря о трагических последствиях 44-дневной войны, Саргсян отметил, что до 2018 года они не были однозначно предсказуемы. По его словам, проблемы в Вооружённых силах Армении стали очевидны с конца 2018 и особенно в 2019 году, а в 2020-м его тревоги подтвердились.
Он напомнил, что ещё в августе 2020 года на пресс-конференции предупреждал о приближении военных действий.
Премьер-министр Никол Пашинян в ряде публикаций в соцсетях отреагировал на заявления Саргсяна, в том числе касающиеся переговоров, пообещав обнародовать документы до конца года.
«Не переживай. Я уже рассортировал ключевые бумаги переговорной истории (включая 2019 год), сейчас сканируем и опубликую до конца года. Заодно выложу и несколько публичных документов. Также добавлю одно письмо от тебя, чтобы ты не подумал, что я что-то утаил. Когда проснёшься, передай и ЛТП, и РК», — написал он.
Пашинян также отверг утверждение Саргсяна о том, что нынешняя власть развалила армию, сославшись на его же прежние высказывания.
«С.С. попытался создать впечатление, будто мы с 2018 по 2020 год разрушили армию. Вот цитата из его речи от 17 апреля 2018 года в парламенте, где он выступал как кандидат на пост премьер-министра. Он говорил о высокой вероятности того, что Азербайджан попытается решить вопрос Карабаха военным путём:
«Следующий урок состоит в том, что мы должны в течение долгого времени уделять наибольшее внимание реформированию наших Вооружённых сил, приобретению новых вооружений, собственному производству оружия и, что самое главное, — всегда поддерживать дух армянского солдата и офицера, решать их бытовые проблемы и укреплять их уверенность в будущем при любых обстоятельствах».
Если бы хотя бы часть твоих заявлений о состоянии армии после 2020 года была правдой, ты бы сказал в 2018 году совсем другое. Ты должен был сказать: «мы уже долгое время уделяем наибольшее внимание реформам армии, приобретению нового оружия, собственному производству вооружений и, самое главное, поддержанию боевого духа солдат и офицеров».
А почему ты этого не сказал? Потому что знал, что вместо армии у тебя к 2018 году была система перекачки бензина и солярки шлангом из баков.