12 Հունիս 2009 - 09:24 AMT
«2008թ. առաջին եռամսյակի համեմատ, 2009 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է 2,8 տոկոսով` մոտ 85 հազար մարդ»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Նա նաեւ նշել է, որ 2001թ. ի վեր ներքին զբոսաշրջությունն աճում է տարեկան 20-25 տոկոսով, իսկ արտասահմանյան զբոսաշրջությունը 2000-2008թ. ավելացել է 11 անգամ: «Եթե 2000թ. Հայաստան է այցելել 45 հազար զբոսաշրջիկ, ապա 2008թ. Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 558 հազար»,-հայտարարել է նա:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե արդյոք Հայաստան այցելող յուրաքանչյուր մարդ գրանցվում է որպես զբոսաշրջիկ, Ապրեսյանն ասել է, որ Հայաստան այցելածների ընդամենը 40 տոկոսն է իրականում զբոսաշրջիկ:
Ապրեսյանը հավելել է նաեւ, որ, անկախ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից, այս տարի ակնկալվում է ներքին եւ դրսից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների ցուցանիշների աճ: Նրա խոսքերով, արդեն բացվել է ակտիվ զբոսաշրջային սեզոնը Հայաստանում եւ հյուրանոցներն արդեն իսկ զեղջեր են առաջարկում, ինչը ճգնաժամի հետեւանք է:

“По сравнению с первым кварталом 2008 года, в первом квартале 2009 года Армению посетило на 2,8% больше туристов – приблизительно 85 тыс. человек”, – заявил на пресс-конференции в Ереване начальник управления по туризму Министерства экономики Армении Мехак Апресян. Также он отметил, что с 2001 года внутренний туризм повышается ежегодно на 20-25%, а въездной туризм с 2000 по 2008 год увеличился в 11 раз. «Если в 2000 году Армению посетило 45 тыс. туристов, то в 2008 году число, туристов посетивших, Армению составило 558 тыс.» – заявил он.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, правда ли, что каждый человек, который посещает Армению, регистрируется как турист, Апресян сказал, что всего лишь 40% процентов посетивших Армению на самом деле являются туристами.
Также Асперян добавил, что, несмотря на всемирный финансовый кризис, в этом году ожидается улучшение показателей внутреннего и въездного туризма. По его словам, уже открылся активный туристический сезон в Армении и гостиницы уже предлагают скидки, что является последствием кризиса.