ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «5-րդ ալիքին» տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ իր նախագահության 10 տարիները եղել են ամենախաղաղ տարիները։
«Ունեցել ենք ամենից քիչ զոհերը, ընդհանրապես որևէ տարածքային կորուստ չենք ունեցել, ունեցել ենք տնտեսական հաջողություններ»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով իշխանությունների գործողություններին՝ նա ասել է, որ նրանք «ֆետիշացնում են խաղաղության թեզը, որ ասեն՝ մնացածը երկրորդական է»։
«Ինչո՞ւ են կենտրոնացել այդ խաղաղության օրակարգի վրա։ Պատճատը մեկն է՝ էլ ուրիշ ասելիք չկա՝ պետք է խաղաղության թեզը ֆետիշացնեն, և ասեն, որ մնացածը երկրորդական է, մենք միակ իշխանություննենք, որը բերում է խաղաղությւոն։
Դա ասում է մի մարդ, որը բերել է Հայաստանի համար ամենից սարսափելի պատերազմը, որի ղեկավարման ժամանակ մենք ուենցել ենք ամենից մեծ թվով զոհերը և վիրավորները, և այդ մարդը փորձում է այսօր դառնալ խաղաղության աղավնի և խաղաղություն բերող մարդ»,–ասել է նա։

10 Ноябрь 2025 - 06:59 AMT
Бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил, что десять лет его правления были самыми мирными в истории страны — с минимальным количеством жертв и без территориальных потерь.
Во время интервью телеканалу «5-й канал» второй президент Армении Роберт Кочарян отметил: «Мои десять лет президентства были самыми мирными».
«У нас было наименьшее количество жертв, мы вообще не понесли территориальных потерь и добились экономических успехов», — сказал он.
Комментируя действия нынешних властей, Кочарян отметил, что они «фетишизируют идею мира, чтобы заявить, что всё остальное вторично».
«Почему они так зациклены на повестке мира? Причина одна — им больше нечего сказать. Поэтому они фетишизируют тезис мира и утверждают, что остальное вторично. Мол, только они способны принести мир».
Он добавил: «Это говорит человек, который втянул Армению в самую страшную войну, в результате которой мы понесли наибольшее количество жертв и раненых. И теперь этот человек пытается представить себя голубем мира и миротворцем».