ՀՀ Կենտրոնական բանկը գրանցեց «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ի Կանոնադրության նոր խմբագրությունը, որի համաձայն «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ նրա նոր բաժնետերը:
Ինչպես նշվում է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա»-ի լրատվական ծառայության հաղորդագրության մեջ, «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա»-ին ՀԿԴ-ի բաժնետոմսերի փոխանցմամբ (երկու ընկերությունները հանդիսանում են NASDAQ OMX միջազգային բորսայական ընկերության մի մասը) ավարտվում է Հայաստանում ֆոնդային բորսայի եւ կենտրոնական դեպոզիտարիայի ինտեգրման գործընթացը, որը երկու ընկերություններին հնարավորություն կընձեռի առավելագույնի հասցնել գործառնական սիներգիայից ստացվող առավելությունները: ՀԿԴ-ն եւ ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ն կշարունակեն ծառայություններ մատուցել NASDAQ OMX-ի բրենդի ներքո, իրագործելով ընկերության ռազմավարությունը` Հայաստանը դարձնել տարածաշրջանում առաջատար կապիտալի շուկա:
NASDAQ OMX-ը աշխարհի ամենախոշոր բորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում եւ առաջատար տեխնոլոգիաներ վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, եւ ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նաեւ ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 60 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում եւ կենտրոնական դեպոզիտարիաներում:
2008թ.-ի հունվարին սկանդինավյան երկրներում գործող OMX բորսայական օպերատորը ձեռք է բերել Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայի (ՀՖԲ) եւ Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) բաժնետոմսերի 100%-ը: 2008թ.-ի փետրվարին NASDAQ-ի եւ OMX-ի միավորման արդյունքում ստեղծված NASDAQ OMX Group-ը դարձավ ՀՖԲ-ի եւ ՀԿԴ-ի միակ սեփականատերը:
27.01.2009թ.-ից «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն պաշտոնապես վերանվանվել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի: 05.06.2009թ.-ից «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ ՀԿԴ բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը:

12 Июнь 2009 - 09:33 AMT
Центральный Банк РА зарегистрировал новую редакцию Устава ОАО «Центральный Депозитарий Армении» (ЦДА), в соответствии с которой ОАО «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» стало новым акционером депозитария.
Как отмечается в сообщении, предоставленном пресс-службой НАСДАК ОЭМЭКС Армения, передача акций ЦДА фондовой бирже НАСДАК ОЭМЭКС Армения (обе компании являются частью международной биржевой компании NASDAQ OMX Group, Inc.) завершает процесс интеграции между биржей и центральным депозитарием в Армении, позволяя достичь максимальной операционной синергии между двумя компаниями. ЦДА и НАСДАК ОЭМЭКС Армения продолжат предоставлять услуги в рамках бренда NASDAQ OMX, реализуя стратегическое видение компании – превратить Армению в лидирующий рынок капитала в регионе.
NASDAQ OMX Group, Inc. является крупнейшим в мире биржевым оператором. Компания предоставляет услуги по организации биржевых торгов и внедрению биржевых технологий по всему миру. NASDAQ OMX является также лидером по числу эмитентов, прошедших процедуру листинга на её биржевых площадках – на данный момент их число превышает 3,900 и продолжает расти. Технология NASDAQ OMX обеспечивает деятельность более 60 бирж, клиринговых организаций и центральных депозитариев в более чем 50 странах.
В январе 2008 года скандинавский биржевой оператор OMX Group приобрел 100% акций Армянской Фондовой Биржи (АФБ) и Центрального Депозитария Армении (ЦДА). После объединения в феврале 2008 года компаний NASDAQ и OMX единственным акционером АФБ и ЦДА стала компания NASDAQ OMX Group, Inc.
С 27 января 2009 года ОАО «Армянская Фондовая Биржа» официально переименовано в ОАО «НАСДАК ОЭМЭКС Армения». 5 июня 2009 года ОАО «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» стало владельцем 100% акций ЦДА.