10 Նոյեմբեր 2025 - 12:21 AMT
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն կասեցրել է Երևան-Կապան-Երևան թռիչքների իրականացմամբ հայտնի «ՆովԷյր» ավիաընկերության օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) գործողությունը: Սա այն փաստաթուղթն է, առանց որի ոչ մի ավիաընկերություն չի կարող կոմերցիոն գործունեություն ծավալել, հայտնում է «Հետքը»։
ՔԱԿ-ը «ՆովԷյրի» վկայականի գործողությունը կասեցրել է հոկտեմբերի 27-ին 6 ամսով՝ մինչեւ 2026 թ. ապրիլի 27-ը:
Կոմիտեի այս քայլը գործող օրենսդրության պահանջ է: Կառավարության կողմից ընդունված ՕՇՎ տալու կարգը սահմանում է, որ վկայական ստանալու կամ այն վավեր պահելու համար տվյալ փոխադրողը պետք է լինի թռիչքների համար պիտանի առնվազն մեկ օդանավի սեփականատեր կամ վարձակալ (ենթավարձակալ) կամ էլ կնքած լինի առնվազն մեկ պիտանի օդանավի ձեռքբերման, վարձակալության կամ ենթավարձակալության մասին մտադրությունների հուշագիր:
«ՆովԷյրն» ունի 1 օդանավ՝ չեխական արտադրության L-410UVP-E20 տիպի ինքնաթիռ (ՀՀ գրանցումը՝ EK-4117):
Ինչպես արդեն գրել ենք, սեպտեմբերի 3-4-ին EK-4117-ը Երևանից թռել է չեխական Բռնո, որտեղ այժմ տեխնիկական սպասարկում է անցնում:
Ավիաընկերության տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հայտնել է, որ եթե այս տարվա մարտ-ապրիլ ամիսներին ինքնաթիռը կրկին Չեխիայում տեխսպասարկում էր անցնում 300 թռիչքաժամ շահագործվելուց հետո (թռիչքաժամային սպասարկում), ապա այժմ անցնում է 10 տարվա օրացուցային սպասարկում: Գրող Համո Սահյանի անունը կրող ինքնաթիռն արտադրվել է 2015-ին, այսինքն՝ օրացուցային սպասարկում անցնում է առաջին անգամ:
Ըստ Վարդանյանի՝ պլանային սպասարկման աշխատանքները կտևեն 4-5 ամիս, և եթե այդ ընթացքում «ՆովԷյրը» չկարողանա վարձակալել այլ օդանավ, ինչի ուղղությամբ աշխատում է, ապա Երևան-Կապան-Երևան չվերթը կվերականգնվի L-410-ի վերադարձից հետո միայն:
ՔԱԿ-ի կայքի համաձայն՝ հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ (Չեխիա մեկնելուց 1 ամիս անց) EK-4117-ը դեռ պիտանի էր թռիչքների համար, սակայն եթե հոկտեմբերի 27-ին ՔԱԿ-ը կասեցրել է ավիափոխադրողի վկայականը, նշանակում է, որ վերջինիս միակ ինքնաթիռը թեկուզ ժամանակավոր պիտանի չէ թռիչքների համար:
«ՆովԷյրի» ՕՇՎ-ն ուժի մեջ է մինչև 2040 թ. հոկտեմբեր, սակայն եթե մինչև գալիք տարվա ապրիլի 27-ը ավիափոխադրողը չունենա թռիչքների համար պիտանի գոնե մեկ օդանավ (սեփականությամբ, վարձակալությամբ կամ ենթավարձակալությամբ) կամ առնվազն օդանավ գնելու, վարձակալելու, ենթավարձակալելու հուշագիր ստորագրած չլինի, ապա կզրկվի ՕՇՎ-ից:
EK-4117-ն սեփականության իրավունքով պատկանում է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» բարեգործական հիմնադրամին: Վերջինս նաև «ՆովԷյրի» սեփականատերն է:
Եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ նախատեսվածի, ապա L-410-ի տեխսպասարկումը պետք է որ ավարտվի մինչև 2026-ի գարուն, ինչից հետո այն կրկին պատրաստ կլինի թռիչքների: Այս պարագայում «ՆովԷյրը» ՕՇՎ-ից չի զրկվի: Բնականաբար, կա նաև երկրորդ տարբերակը՝ փոխարինող օդանավի վարձակալությունը, ինչի ուղղությամբ, ըստ Կարեն Վարդանյանի, բանակցություններ են ընթանում: Երբ «ՆովԷյրը» նոր օդանավի վարձակալության մասին թեկուզ հուշագիր ստորագրած լինի, ՔԱԿ-ը կվերականգնի ավիաընկերության ՕՇՎ-ի գործողությունը:
«ՆովԷյրը» Երևան-Կապան-Երևան երթուղով կոմերցիոն փոխադրումներ է իրականացնում 2023-ի օգոստոսից: 2023-ի ընթացքում ավիաընկերությունը տեղափոխել է 207 ուղեւորի, 2024-ին՝ 1365 հոգու, իսկ 2025-ի հունվար-սեպտեմբերին՝ 2096 հոգու: Սա ինքնաթիռ շահագործող միակ ավիաընկերությունն է Հայաստանում, որ ներքին թռիչքներ է կատարում, իսկ Երևան-Կապան-Երևան երթուղին առայժմ միակ ներքին չվերթն է մեր երկրում:

Комитет гражданской авиации Республики Армения временно (на шесть месяцев) приостанавливает действительность сертификата авиакомпании «НовЭйр», выполняющей рейсы по маршруту Ереван‑Капан‑Ереван.
КГА приостанавливает действие ОШВ авиаперевозчика «НовЭйр» по состоянию с 27 октября на срок до 27 апреля 2026 года, что ставит под вопрос всю деятельность перевозчика на внутреннем маршруте Ереван‑Капан.
Действующий порядок выдачи ОШВ, утверждённый Правительством, предусматривает, что для получения либо сохранения сертификата перевозчик обязан быть собственником либо арендатором или субарендатором хотя бы одного пригодного к полётам воздушного судна либо подписать меморандум о намерениях по его приобретению или аренде. Поскольку «НовЭйр» не соответствует этому требованию, КГА приняла решение об отстранении.
У компании в наличии имеется один самолёт — чешский Let L‑410UVP‑E20 с регистрацией EK‑4117.Самолёт был направлен в Брно (Чехия) на выполнение технического обслуживания, включающего первые по календарю десяти‑летние проверки, в отличие от предыдущих проверок после 300 летных часов. По словам директора Карена Вараняна, ремонт продлится 4–5 месяцев, и параллельно ведутся переговоры об аренде резервного воздушного судна.
КГА исходила из того, что в период приостановки самолёт не пригоден к эксплуатации, следовательно, перевозчик не соответствует критерию наличия воздушного судна и сертификат должен быть временно приостановлен. Хотя срок действия ОШВ продлён до октября 2040 года, если до 27 апреля 2026 года «НовЭйр» не получит пригодный самолёт или не подпишет меморандум/договор аренды, сертификат будет аннулирован.
Единственное воздушное судно принадлежит Благотворительному фонду Зангезурского медно-молибденового комбината, который также является владельцем «НовЭйр». Если техническое обслуживание завершится до весны 2026 года, маршрут Ереван‑Капан может быть восстановлен. В настоящее время рейсы приостановлены до по меньшей мере указанного срока. В 2023 году перевозчик обслужил 207 пассажиров, в 2024 году — 1 365, а в январе‑сентябре 2025 года — 2 096 человек, являясь единственной авиакомпанией в Армении, осуществляющей внутренние регулярные рейсы.