10 Նոյեմբեր 2025 - 13:27 AMT
Ղազախստանը պատրաստ է ամսական 15-20 հազար տոննա պարենային ցորեն առաքել Հայաստան։ Այդ մասին հայտարարել է այդ երկրի գյուղատնտեսության նախարարությունը։
Նախարարությունը նշել է, որ գերատեսչության ենթակայության տակ գործող «Պրոդկորպորացիան» բանակցություններ է վարում հայկական կողմի հետ, որը հետաքրքրված է ղազախական ցորենի կայուն մատակարարումներով։ Ընկերությունը հավելել է, որ ապագայում դեպի Երևան արտահանման ծավալները կարող են ավելանալ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Անցած շաբաթ Ղազախստանն առաջին անգամ Հայաստանի անկախությունից ի վեր իր ցորենն ուղարկել է ՀՀ՝ Ադրբեջանով անցնող տարանցիկ ճանապարհով։ 15 վագոններից բաղկացած գնացքը, որը տեղափոխել է հազար տոննա ցորեն, անցել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքներով և հասել Հայաստան։

10 Ноябрь 2025 - 13:55 AMT
Казахстан готов ежемесячно поставлять в Армению от 15 до 20 тысяч тонн продовольственной пшеницы. Об этом заявили в Министерстве сельского хозяйства страны.
В ведомстве отметили, что находящаяся в его ведении компания «Продкорпорация» ведет переговоры с армянской стороной, заинтересованной в стабильных поставках казахстанской пшеницы. Компания также добавила, что в будущем объемы экспорта в Ереван могут быть увеличены, сообщает «Sputnik Армения».
На прошлой неделе Казахстан впервые с момента обретения Арменией независимости направил в страну партию пшеницы через транзитную дорогу, проходящую по территории Азербайджана. Поезд из 15 вагонов, перевозивший 1 000 тонн зерна, прошел через Россию, Азербайджан и Грузию, доставив груз в Армению.