«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տնտեսական իրավիճակն առավել բարվոք է, քան Հայաստանում: Գրանցվել է 18-տոկոսանոց տնտեսական աճ եւ 60-տոկոսանոց աճ սեփական եկամուտների ոլորտում»,-հայտարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը:
Ինչպես նշել է Բագրատյանը, իր վերջին այցի ժամանակ նա հանդիպել է ԼՂՀ կառավարության ներկայացուցիչների հետ եւ համոզվել է, որ Ղարաբաղում գործնականում բացակայում են ստվերային տնտեսությունն ու կաշառակերությունը, քանի որ այնտեղ բոլորովին այլ մոտեցում է եւ այլ ղեկավարում: ԼՂՀ-ն բոլորովին այլ կեպ է դիտարկում որոշ կարեւոր հարցեր: «Այնտեղ ձեւավորվել է հարկերի կառավարման ու հավաքագրման շատ կայուն ու զարգացող համակարգ, ինչի շնորհիվ հարկահավաքությունը հասնում է գրեթե 100 տոկոսի»,-ասել է նա:
Ըստ Հ.Բագրատյանի, Հայաստանի տնտեսական աճի փաստը կորցնում է նշանակությունը, եթե հաշվի առնենք արտահանման փոքր ծավալները: «Հայաստանի կառավարությունը սովորելու շատ բան ունի Ղարաբաղից»,-հայտարարել է նա:

«В Нагорно-Карабахской Республике экономическая ситуация более благополучна, чем в Армении. Зафиксирован 18%-ый экономический рост и 60%-ый рост в сфере собственных доходов», – заявил экс-премьер Армении Грант Багратян в ходе сегодняшней встречи с журналистами.
Как отметил Багратян, во время своего последнего визита он встретился с представителями правительства НКР и убедился, что в Карабахе практически отсутствует теневая экономика и коррупция, так как там совсем иной подход и руководство. НКР совсем по-другому смотрит на некоторые очень важные вопросы. «Там формирована очень устойчивая и развивающаяся система руководства и сбора налогов, благодаря чему сбор налогов составляет почти 100 %»,- отметил он.
По словам Гранта Багратяна, факт экономического роста в Армении превращается в ничто, когда учитывается малый объем экспорта. “У правительства Армении есть, чему учится у Карабаха”,- заявил он.