12 Հունիս 2009 - 12:09 AMT
Համաշխարհային բանկի խորհրդի նիստի ժամանակ հաստատվել է Երկրի զարգացման ռազմավարությունը (Country Partnership Strategy-CPS) 2009-2012թթ., որի համաձայն Հայաստանը 4 տարվա ընթացքում Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) խմբի կողմից ստանալու է 670-700 մլն դոլար: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը:
«Ռազմավարության մշակումը համընկել է այնպիսի շրջանի հետ, երբ Հայաստանն իր վրա կրում է ճգնաժամի հետեւանքները, ուստի այն ուղղված է Հայաստանում տնտեսական աճի վերականգնմանը եւ բնակչության անապահով շերտերի վրա ճգնաժամի ազդեցության մեղմացմանը»,- ասել է նա: Վարուդակիսն ավելացրել է, որ CPS-ը նաեւ ուղղված է Հայաստանում մրցունակության մակարդակի բարձրացմանը, որի համար նախապայման է հանդիսանում տնտեսության դիվերսիֆիկացիան եւ կայուն աճի ապահովումը:
ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի խոսքերով, մոտ 545 մլն դոլարն ուղորդվելու է առողջապահության, կրթության, գյուղական ճանապարհների վերանորոգման ոլորտներում, հարկային ոլորտում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականցմանը, իսկ մոտ 120-160 միլիոնը` փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը: Վարուդակիսը նշել է, որ ՀԲ խմբի կողմից ստացվող վարկային միջոցների 20 տոկոսն ուղորդվելու է անմիջականորեն 2009-2011թթ. Հայաստանի պետբյուջեին, իսկ մնացած 80 տոկոսը` կոնկրետ ծրագրերին:
Վարուդակիսը հայտնել է, որ մշակված ռազմավարությունը վերանայելու հնարավորություն կա 2010-ի վերջում, ինչի արդյունքում վարկավորման ծավալը մեծանալու է:

На заседании Совета директоров Всемирного Банка была утверждена Стратегия развития страны (Country Partnership Strategy-CPS) на 2009-2012 гг., согласно которой Армения в течение 4 лет получит $670-700 млн. от группы Всемирного банка (ВБ). Об этом на пресс-конференции сообщил журналистам глава ереванского офиса ВБ Аристомене Варудакис.
«Разработка стратегии совпала с таким периодом, когда Армения переживает воздействие кризиса, поэтому она направлена на восстановление экономического роста в Армении и смягчение воздействия кризиса на социально необеспеченные слои населения», – сказал он. Варудакис добавил, что CPS также направлена на повышение уровня конкурентоспособности Армении, предусловием для чего является диверсификация экономики и обеспечение стабильного роста.
По словам главы ереванского офиса ВБ, порядка $545 млн. будет направлено на финансирование конкретных программ в сфере здравоохранения, образования, строительство сельских дорог, осуществление институциональных реформ в налоговой сфере и другие программы, а около $120-160 млн. – на предоставление кредитов для развития малого и среднего бизнеса. Варудакис отметил, что 20% кредитных средств, полученных от группы ВБ, будут направлены непосредственно в госбюджет Армении 2009 – 2011 гг., а остальные 80% – на конкретные программы.
Варудакис сообщил, что есть возможность пересмотра разработанной стратегии в конце 2010 года, в результате чего объем кредитования будет увеличен.