12 Նոյեմբեր 2025 - 10:49 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է այն տեղեկությունները, թե Հայաստանը մտադիր է հրաժարվել ռուսական հացահատիկից՝ հօգուտ ուկրաինականի` դա անվանելով «անհեթեթություն», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայությունը հայտարարել է, որ «Հայաստանը, քաղաքական նկատառումներով, ուզում է «պոկվել ՌԴ–ից» և աջակցել Ուկրաինային՝ ցորենի մի մասն ավելի բարձր գնով գնելով Կիևից։ Ըստ նույն աղբյուրի՝ ուկրաինական հացահատիկի արժեքը ռուսականից մոտ մեկուկես անգամ բարձր է, ուստի առաջարկվել է, որ ԵՄ–ն փոխհատուցի գների տարբերությունը։
«Չի կարող նման բան լինել։ Բացարձակ անհեթեթություն է»,- ասել է Փաշինյանը։
Նոյեմբերի 6-ին մոտ 30 տարվա դադարից հետո Հայաստանի տարածք է հասել առաջին խմբաքանակը՝ 1000 տոննա ռուսական ցորեն, որը ներկրվել է Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։ Բացի այդ, նոյեմբերի լույս 8-ի գիշերը, Ադրբեջանի միջանցիկ ճանապարհով Հայաստան է տեղափոխվել նաև ղազախական ծագում ունեցող հացահատիկ։

Премьер-министр Никол Пашинян опроверг сообщения о том, что Армения якобы отказывается от закупок российского зерна в пользу украинского, назвав такую информацию «абсолютной нелепицей», передаёт Sputnik Армения.
«Такого быть не может. Это абсолютная нелепость», — заявил Пашинян.
Ранее Служба внешней разведки России (СВР) утверждала, что Армения якобы хочет «оторваться от России» и помочь Украине, закупая у Киева более дорогое зерно, а разницу в цене покроет Европейский союз.
6 ноября, впервые за почти 30 лет, в Армению поступила первая партия российского зерна — 1000 тонн, доставленных по железной дороге через Азербайджан и Грузию. Кроме того, в ночь на 8 ноября в страну по азербайджанскому транзитному коридору прибыла партия казахстанского зерна.