12 Հունիս 2009 - 12:13 AMT
«Զբոսաշրջության զարգացումը Հայաստանի կառավարության գլխավոր խնդիրներից մեկն է: Հայաստանում բացի ձմեռային զբոսաշրջությունից մենք մտածում ենք նաեւ զարգացնել զռողջացնող զբոսաշրջությունը Ջերմուկում: Մենք արդեն կապվել ենք անհրաժեշտ կազմակերպությունների հետ, որոնք մեզ կօգնեն կատարելագործելու մեր համակարգը, առողջարանային պանսիոնատները եւ ներկայացնելու Հայաստանի առողջարանային զբոսաշրջությունը միջազգային շուկայում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Նա նշել է, որ բացի ձմեռային զբոսաշրջությունից կդիտարկվեն նաեւ արկածային եւ էկո-զբոսաշրջության զարգացման միջոցները, մշակվում են երկրի մարզերի բնակիչների համար դասընթացների անցկացման նոր ռազմավարություններ, որպեսզի նրանք սովորեն օգտագործել այս կամ այն տուրիստական կենտրոնի տրամադրած հնարավորությունները:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե ինչպես այս տարի Հայաստանը կզարգացնի ներքին զբոսաշրջությունը, Ապրեսյանն ասաց, որ անցյալ տարի Հայաստանը ձմեռային զբոսաշրջության զարգացման համար CNN եւ Euronews հեռուստաալիքներով ցուցադրվել են Ծաղկաձոր հանգստյան կենտրոնը գովազդող հոլովակներ: Ապրեսյանի խոսքով, այս տարի Հայաստանի պետբյուջեից 225 հազ. եվրո է ծախսվել Հայաստանի տեսարժան վայրերի մասին 52-րոպեանոց ֆիլմի նկարահանման համար: Ֆիլմը ստեղծվել է իսպանական «Transglobe» eu «Bus business» ընկերությունների մասնակցությամբ:
«Շատ հեռուստաընկերություններ արդեն շահագրգռված են այդ հոլովակի ձեռք բերման հարցում, օրինակ` իսպանական «TVE» հեռուստաալիքը, որը մոտ 450 մլն հեռուստադիտող ունի, եւ «Scandinavien» ալիքը, որը գովազդելու է Հայաստանը սկանդինավական երկրներում:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ կառավարությունը ֆինանսավորել է գյուղական տարածքի տների վերակառուցումը, որտեղ զբոսաշրջիկները կարող են ծանոթանալ տեղական բնակչության նիստուկացին: «Ողջ Հայաստանում արդեն վերակառուցվել է 40 այդպիսի տուն, բայց նրանցից միայն 4 են բարձր գնահատական ստացել: Բոլոր 4 տները գտնվում են Դիլիջանում»,- հայտնել է Ապրեսյանը:
Մեկնաբանելով այն փաստը, որ Հայաստանում զբոսաշրջիկների համար պայմանները սարսափելի են, մասնավորապես, նկատի ունենալով ճանապարհները, հյուրանոցները մարզերում, ճանապարհին էլեմենտար հարմարությունների բացակայությունը, Ապրեսյանը հայտնել է. «Դուք խոսում եք վատ պայմանների մասին, բայց տեսեք, թե մեզ մոտ ինչպիսի իրավիճակ էր 5-6 տարի առաջ, եւ ինչպիսին է այն այժմ: Ես չեմ ասում, որ մենք խնդիրներ չունենք, բայց մենք շարունակում ենք կատարելագործել մեր համակարգը»:

12 Июнь 2009 - 12:13 AMT
“Развитие туризма является одной из главных задач правительства Армении. Кроме зимнего туризма Армении, мы также думает продвинуть оздоровительный туризм в Джермуке. Мы уже связались с нужными организациями, которые помогут нам усовершенствовать нашу систему, оздоровительные пансионаты и представить оздоровительный туризм Армении на международном рынке”,- заявил на пресс-конференции в Ереване пресс-конференции начальник управления по туризму Министерства экономики РА Мехак Апресян, отметив, что кроме зимнего туризма, также будут рассмотрены способы развития приключенческого и эко-туризма и разрабатываются новые стратегии по проведению курсов для жителей регионов страны с тем, чтобы научить их использовать возможности, которые им предоставляет тот или иной туристический центр.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, как именно в этом году Армения будет развивать въездной туризм, Апресян сказал, что в прошлом году Армения для развития зимнего туризма по телеканалам CNN и Euronews были показаны ролики, рекламирующие курортный город Цахкадзор. По словам Апресяна, в этом году из госбюджета Армении было потрачено 225 тыс. евро на создание 52-минутного фильма о туристических достопримечательностях Армении. Фильм был создан при соучастии испанских компаний «Trаnsglobe» и “Bus business”.
“Многие телекомпании уже заинтересованы в приобретении этого ролика, к примеру, испанский телеканал «TVE», который имеет около 450 млн. зрителей, и канал «Scandinavien», который будет рекламировать Армению в скандинавских странах.
Также он добавил, что правительство профинансировало реконструкцию домов в сельской местности, где туристы смогут ознакомиться с бытом и образом жизни местного населения. “По всей Армении уже реконструировано 40 таких домов, но только 4 из них получили высокую оценку. Все 4 дома находятся в Дилижане”, – заявил Апресян.
Комментируя тот факт, что условия для туристов в Армении ужасны, в частности, имеются в виду дороги, гостиницы в регионах, отсутствие элементарных удобств на дорогах, Апресян заявил: “Вы говорите про плохие условия, но посмотрите, какая у нас была ситуация 5-6 лет назад, и какова она сейчас. Я не говорю, что у нас нет проблем, мы продолжаем усовершенствовать свою систему”.