Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրումը 3 տարվա ընթացքում է իրականացվելու:
«Այսինքն՝ 2028-ին արդեն մեր երկրի ամբողջ բնակչությունը պետք է դառնա ապահովագրության շահառու, բայց մինչ այդ մենք, տարեցտարի ավելացնելով ապահովագրավճարների շրջանակը, անցում կկատարենք պետպատվերից դեպի ապահովագրություն»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
2026-ին պետպատվերը՝ որպես միջոցառում, արտահայտված է պետական բյուջեում, և բոլոր այն խմբերը, որոնք առաջին կամ երկրորդ տարում դեռ չեն ներառվելու ապահովագրության մեջ, ըստ նախարարի, կշարունակեն օգտվել պետական պատվերի իրենց ծառայությունների շրջանակից:
«2026-ից առաջին փուլով պետական բյուջեի միջոցներով ներառվող խմբերի մեջ հաշմանդամություն ունեցող անձինք և սոցիալական անապահովության՝ 28 միավորից ավելի ունեցող ընտանիքները ևս ներառվելու են ապահովագրության շրջանակներում:
Սա է պետության քաղաքականությունը՝ առաջնահերթ լուծելու մինչև 18 տարեկան երեխաների, 65+ տարիքի անձանց և այս խոցելի խմբերի ապահովագրական խնդիրը»,- ասել է նա։
Ավանեսյանը հիշեցրել է, որ առաջին փուլով կներառվեն նաև 200 հազար դրամից ավելի աշխատավարձ ստացող անձինք:

12 Ноябрь 2025 - 14:25 AMT
Министр здравоохранения Анаит Аванесян на сессии вопросов и ответов между парламентом и правительством заявила, что система всеобщего медицинского страхования будет внедряться в течение трёх лет.
«Это значит, что к 2028 году всё население страны должно стать бенефициарами системы медицинского страхования, но до этого мы будем ежегодно расширять круг плательщиков страховых взносов, переходя от госзаказа к страховой системе», — сказала она, сообщает «1lurer.am ».
В 2026 году государственный заказ как мера будет отражён в бюджете, и все группы, которые в первый или второй год ещё не войдут в систему страхования, по словам министра, продолжат получать услуги в рамках госзаказа.
«С 2026 года в первый этап за счёт государственного бюджета будут включены также люди с инвалидностью и семьи, имеющие более 28 баллов по шкале социальной уязвимости.
Это государственная политика — в первую очередь решить вопрос страхования детей до 18 лет, лиц старше 65 лет и этих уязвимых групп», — отметила она.
Аванесян также напомнила, что на первом этапе будут включены и лица, получающие зарплату более 200 тысяч драмов.