13 Նոյեմբեր 2025 - 07:02 AMT
Թուրքիայի Դիարբեքիրի նահանգում մեկնարկել են Սուրբ Սարգիս հայկական ուղղափառ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները, որը մոտ 500 տարվա պատմություն ունի։ Դիարբեքիրի նահանգապետ Մուրադ Զորլուօղլուն այցելել է եկեղեցի՝ տեղում ծանոթանալու շինարարության ընթացքին, գրում է Ermenihaber-ը։
Նշվում է, որ Սուր շրջանի Ալիփաշա թաղամասում գտնվող եկեղեցին «համայնքի բացակայության պատճառով ժամանակի ընթացքում ավերվել» և 2023-ի փետրվարի 6-ին Քահրամանմարաշի ուժգին երկրաշարժերի արդյունքում ևս վնասներ է կրել:
Այցի ընթացքում նահանգապետին ներկայացվել են 2024 թվականին սկսված վերականգնողական ծրագրի մանրամասները։ Նա ընդգծել է, որ իրենք առաջնահերթություն են տալիս մշակութային արժեքների պահպանմանը։
«Վերականգնողական աշխատանքների ավարտից հետո այս պատմական կառույցը կարևոր ներդրում է ունենալու Սուրի պատմական կառուցվածքի և քաղաքի մշակութային բազմազանության հարցում»,- հայտարարել է Դիարբեքիրի նահանգապետը։

13 Ноябрь 2025 - 07:33 AMT
В турецкой провинции Диарбекир стартовали реставрационные работы армянской апостольской церкви Святого Саркиса, история которой насчитывает около 500 лет. Как сообщает Ermenihaber, губернатор Диарбекира Мурат Зорлуоглу лично посетил объект, чтобы ознакомиться с ходом работ.
Церковь, расположенная в районе Алипаша в округе Сур, была «разрушена со временем из-за отсутствия общины» и дополнительно пострадала во время мощных землетрясений, произошедших 6 февраля 2023 года в провинции Кахраманмараш.
Во время визита губернатору были представлены детали восстановительного проекта, стартовавшего в 2024 году. Зорлуоглу подчеркнул, что власти придают особое значение сохранению культурных ценностей.
«После завершения реставрации это историческое здание внесёт значительный вклад в архитектурное наследие Сура и культурное разнообразие города», — заявил губернатор Диарбекира.