13 Նոյեմբեր 2025 - 07:51 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Կոպենհագենում հանդիպում է ունեցել Դանիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Կարստեն Հյունգեի, ինչպես նաև արտաքին հարաբերությունների ու եվրոպական հարցերի հանձնաժողովների անդամների հետ։
Քննարկման շրջանակում ուշադրություն է դարձվել Հայաստան-Դանիա երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը, Հայաստանի և Եվրամիության միջև գործընկերության ամրապնդման օրակարգին, տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հեռանկարներին և խաղաղության հաստատման ջանքերին։ Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանի և Դանիայի խորհրդարանների միջև սերտացող համագործակցությունը, հատկապես՝ Հայաստան–Նորդիկ-բալթյան երկրներ (NB8) ձևաչափում։
Միրզոյանը շեշտել է, որ այդ երկրներիհավատարմությունը ժողովրդավարությանը, իրավունքի գերակայությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու լավ կառավարմանը ոգեշնչում և աջակցում է Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների, ինչպես նաև ԵՄ հետ գործընկերության խորացման ճանապարհին:
Նախարարը հիշատակել է 2025թ. մարտին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանը միանալու գործընթաց սկսելու մասին» օրենքը, որն առաջին հերթին ՀՀ քաղաքացիների ձգտումների արտահայտումն էր քաղաքացիական նախաձեռնության միջոցով։
Անդրադառնալով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակումը փոխադարձ առավելություններ է ստեղծում ինչպես տարածաշրջանի երկրների համար, այնպես էլ դրանից անդին՝ նպաստելով Եվրոպայից դեպի Ասիա և հակառակը հաղորդակցությունների ցանցի ընդլայնմանը։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման հարցում ՀՀ մոտեցումը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հումանիտար բնույթի մի շարք հարցերի։
Աշխատանքային այցով Դանիայում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Դանիայի Կուսակցությունների և ժողովրդավարության ինստիտուտում (DIPD) քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ քաղաքացիական հասարակությունն էական ներուժ ունի Խաղաղության ամրապնդման հարցում
Նա ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ ուղղությունները, ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերը։ Նա անդրադարձել է նաև Հայաստան–ԵՄ գործընկերության խորացմանը և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության դերին։

В рамках визита в Копенгаген министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с заместителем председателя парламента Дании Карстеном Хёнге и членами комитетов по международным и европейским вопросам.
Стороны обсудили углубление двусторонних отношений между Арменией и Данией, укрепление партнёрства Армения–ЕС, перспективы разблокирования региональных коммуникаций и усилия по установлению мира. Мирзоян особо отметил укрепляющееся сотрудничество между парламентами Армении и Дании, особенно в формате Армения–Северные и Балтийские страны (NB8).
Министр подчеркнул, что преданность этих стран демократии, верховенству права, правам человека и хорошему управлению вдохновляет Армению на проведение реформ и способствует углублению партнёрства с ЕС.
Он напомнил о принятом в марте 2025 года законе, согласно которому Армения официально начала процесс присоединения к ЕС. По словам Мирзояна, это было выражением стремлений граждан, оформленным в рамках гражданской инициативы.
Говоря о договорённостях, достигнутых 8 августа в Вашингтоне, Мирзоян отметил, что разблокирование региональных маршрутов создаёт взаимные преимущества как для стран региона, так и за его пределами, способствуя расширению связей между Европой и Азией. Он также представил подход Армении к подписанию мирного соглашения и установлению межгосударственных отношений с Азербайджаном.
Были также обсуждены гуманитарные вопросы.
Ранее в Дании Мирзоян встретился с представителями гражданского общества в Институте партий и демократии (DIPD), где подчеркнул их роль в укреплении мира и представил приоритеты внешней политики Армении, демократические реформы и инициативу «Перекрёсток мира».