12 Հունիս 2009 - 13:48 AMT
Երբ գոյություն ունի ճգնաժամի խնդիր, ապա առաջին հերթին դրվում է շահույթ ստանալու հարցը, իսկ առաջնահերթ դառնում է բանկի իրացվելիության ապահովումը, PanARMENINA.Net-ի թղթակցին հայտնել է «Հայէկոնոմբանկի» կառավարման նախագահԴավիթ Սուքիասյանը բանկի բաժնետերերի ամենամյա ժողովի ժամանակ: «Մեզ հաջողվել է հասնել 150 տոկոս իրացվելիության, ինչը 2.5 տոկոսով ավելի է նախատեսված նորմատիվից»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, անհրաժեշտ է ստեղծել բանկի գործունեության համար այնպիսի պայմաններ, որպեսզի հետագայում ոչ մի բարդություն չառաջանա, ինչպես նաեւ ներգրավել հաճախորդների մեծ քանակ, ամբողջությմաբ վերցրած ավելացնել տնտեսության վարկավորումը, որպեսզի այն գործի:
Ինչպես հայտնել է կառավարման նախագահը, հիմնականում բանկը շարունակելու է արդեն սկսված ծրագրերը. առաջարկել նոր բաժնետոմսեր, որոնք նպաստում են բանկի հաճախորդների թվի աճին, այդ թվում պլաստիկ քարտերի սպսարկմանը: Նոր ծրագրերը, նրա խոսքերով, իրագործվելու են կառավարության վարկային ծրագրերի շրջանակներում (ռուսական վարկ, վարկային միջոցներ ՀԲ-ից): «Եկել է ակտիվ վարկավորում իրականացնելու ժամանակը, քանի որ մեր կանխատեսումներով գործը կայունացման է գնում: Անհրաժեշտ է պատասխան հարված հասցնել ճգնաժամին, ինչպես դա արել են շատ եվրոպական երկրները»,- ասել է նա: Սուքիասյանը նշել է, որ 2009-ին նախատեսվում է 20 տոկոսով ավելացնել բանկի վարկային պորտֆելը, ինչը կկազմի մոտ 30 մլրդ դրամ:
Ինչ վերաբերում է մասնաճյուղերի քանակին, նրա կարծիքով, նրանց տոկոսը մեծանալու է ընդամենը 2-ով (բանկը Հայաստանի տարածքում եւ Լեռնային Ղարաբաղում ունի 46 մասնաճյուղեր), քանի որ հիմնական շեշտը դրվելու է տնտեսության վարկավորման վրա:
Բանկը մասնակցել է միջազգային վարկավորման ծրագրերին. Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկ (ՎԶԵԲ), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա, Համաշխարհային բանկ (փոքր եւ միջին բիզնեսի ֆինանսավորման ծրագիր), Հայ-գերմանական հիմնադրամ (մանր եւ միջին բիզնեսի վարկավորման ծրագիր): 2006-ի հոկտեմբերից բանկը մասնակցում է KfW գերմանական բանկի «Հիփոթեկային բանկի կայուն զարգացում» ծրագրին:
31.03.2009-ի դրությամբ բանկն ունի 1.422 բաժնետերեր (16 բաժանետեր-նախագահներ (36.9 տոկոս), որոնցից ամենամեծը Սուքիասյանների ընտանիքն է (53.5 տոկոս) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (25 տոկոս):
2009-ի մարտի 31-ի դրությամբ ընդհանուր կապիտալը 8.412.0 մլն դրամ է, ակտիվները` 50.563.3 մլն դրամ, պարտավորությունները` 42.151.3 մլն դրամ:

12 Июнь 2009 - 13:48 AMT
Когда есть проблема кризиса, то в первую очередь стоит не вопрос получения прибыли, а первостепенным является обеспечение ликвидности банка, заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель правления «Армэкономбанка» Давид Сукиасян на годовом собрании акционеров банка. «Нам удалось достичь 150% ликвидности, что на 2,5% больше предусмотренной по нормативу», – сказал он. По его словам, необходимо создать такие условия деятельности банка, чтобы в дальнейшем не возникло никаких осложнений, а также привлекать большее число клиентов, увеличить кредитование экономики в целом, чтобы она действовала.
Как сообщил председатель правления, в основном банк будет продолжать уже начатые программы: предлагать новые акции, которые приводят к увеличению числа клиентов банка, в том числе и по обслуживанию пластиковых карт. Новые программы, по его словам, будут реализованы в рамках кредитных программ правительства (российский кредит, кредитные средства от ВБ). «Пришло время осуществлять активное кредитование, поскольку по нашим прогнозам дело идет к стабилизации. Необходимо дать ответный удар кризису, как это сделали многие европейские страны», – отметил он. Сукиасян отметил, что в 2009 году планируется увеличить кредитный портфель банка на 20%, что составит порядка 30 млрд. драмов.
Что же касается увеличения числа филиалов, то, по его словам, число их увеличится всего на 2 (банк имеет 46 филиалов на территории Армении и в Карабахе), поскольку основной акцент будет ставиться на кредитовании экономики.
Банк принимал участие в международных кредитных программах: Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), Международной Финансовой Корпорации, Всемирного Банка (программа финансирования малого и среднего бизнеса), Немецко-армянского фонда (программа кредитования микро и малого бизнеса). С октября 2006 года банк участвует в программе немецкого банка KfW «Стабильное развитие ипотечного рынка».
По состоянию на 31.03.2009 года банк имеет 1.422 акционера (16 акционеров-нерезидентов (36.9%)), самыми крупными из которых являются семья Сукиасянов (53,5 %) и Европейский банк реконструкции и развития (25 %).
По состоянию на 31 марта 2009 года: общий капитал – 8,412.0 млн. драмов, активы – 50,563.3 млн. драмов, обязательства – 42,151.3 млн. драмов.