15 Նոյեմբեր 2025 - 08:06 AMT
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը հայտնել է, որ արդեն ամփոփվել են Ղազախստանից ներմուծված ցորենի որակի վերաբերյալ լաբորատոր հետազոտության արդյունքները, և այն որակվել է որպես 3-րդ կարգի ցորեն։
«Համաձայն Մաքսային Միության «Հացահատիկի անվտանգության մասին» 015/2011 տեխնիկական կանոնակարգի կիրարկումն ապահովող ստանդարտների ցանկում ընգրկված և ՀՀ-ում գործող համապատասխան ԳՈՍՏ-տեխնիկական պայմանների՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից և Ղազախստանի Հանրապետությունից ներմուծված ցորենի նմուշները Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ենթակայությանը հանձված «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում ենթարկվել են որակական փորձաքննության՝ ըստ սպիտակուցի զանգվածային մաս, սոսնձանյութի քանակություն, խոնավություն և զգայաբանական (գույն, հոտ) ցուցանիշների:
Lաբորատոր փորձաքննության արդյունքներով՝ Ռուսաստանի Դաշնության նմուշը համապատասխանում է 2-րդ, իսկ Ղազախստանի Հանրապետության նմուշը՝ 3-րդ կարգի ցորենին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանով դեպի Հայաստան ուղարկված ցորենը համապատասխանում է 4-րդ կարգի։
Մինչ այդ, Ռուսաստանի Դաշնությունից ևս մոտ 1000 տոննա ցորեն էր ներկրվել Հայաստան՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։

15 Ноябрь 2025 - 08:20 AMT
Служба по надзору за безопасностью пищевой продукции Армении завершила лабораторные исследования качества пшеницы, ввезённой из Казахстана, и сообщила, что она классифицирована как пшеница третьего класса.
«Согласно стандартам, предусмотренным техническим регламентом Таможенного союза 015/2011 «О безопасности зерна» и действующим в РА ГОСТ-техническим условиям, образцы пшеницы, импортированные из Российской Федерации и Республики Казахстан, были направлены в Центр республиканских ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных служб, подведомственный службе, для качественной экспертизы по таким показателям, как массовая доля белка, содержание клейковины, влажность, а также органолептические характеристики (цвет, запах).
По результатам лабораторной экспертизы, образец из России соответствует второму классу, а образец из Казахстана — **третьему классу пшеницы», — говорится в сообщении.
Это расходится с заявлением Министерства сельского хозяйства Казахстана, согласно которому пшеница, отправленная в Армению транзитом через Азербайджан, соответствует четвёртому классу.
Ранее в Армению было также ввезено около 1000 тонн пшеницы из России транзитом через Азербайджан и Грузию.