12 Հունիս 2009 - 14:59 AMT
12-րդ հայտի հատկացման հարցը հաստատվել է «Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամ-Հայաստան» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպության Կառավարման խորհուրդի նիստի ընթացքում, որը ղեկավարում է Խորհրդի նախագահ, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Այդ մասին հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
«ՀՄՀ-Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը նշել է, որ հատկացումների 12-րդ հայտով նախատեսվում է գալիք եռամսյակի (հուլիս-սեպտեմբեր) համար Հազարամյակի մարտահրավերներից ընդհանուր վճարային համակարգի միջոցով ստանալ ֆինանսավորում 8 մլն 723 հազար 632 ԱՄՆ դոլարի չափով: Հատկացումների 12-րդ հայտով նախատեսված գումարն ըստ ծրագրի բաղադրիչների հիմնականում ուղղվելու է ոռոգվող գյուղատնտեսության ենթածրագրի իրականացմանը` 7մլն. 831 հազար 822 ԱՄՆ դոլար, ինչպես նաեւ մոնիտորինգի գնահատման եւ ծրագրի կառավարման ծախսերին:
«Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամ-Հայաստան» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպության գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը նշել է, որ ոռոգվող գյուղատնտեսության ենթածրագրով նախատեսված ֆինանսավորումն հատկացվելու է մայր ջրանցքների նախագծմանն ու վերականգնմանը, ինքնահոս համակարգերի նախագծմանը եւ երրորդ կարգի ջրանցքների շինարարությանը: Ծրագրված է նաեւ վարկային կազմակերպությունների միջոցով ֆերմերներին տրամադրել 1 մլն ԱՄՆ դոլար:
Համաձայն 2009թ. հունիսի 10-ին կայացած ՀՄԿ խորհրդի նիստի որոշման կառավարության կողմից հատկացված միջոցների սպառումից հետո ՀՄԿ-ն չի ֆինանսավորի ճանապարհաշինության առաջին փաթեթով նախատեսված աշխատանքների իրականացումը: Գյուղական ճանապարհների վերականգնում ենթածրագրի իրականացման համար ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված միջոցների հաշվին մինչ այժմ ծախսվել է 12 մլն. 26 հազար 778 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Ընթացիկ եռամսյակի վերջի դրությամբ ծրագրի փաստացի եւ կանխատեսվող (հունիս ամսվա) ծախսերի ընդհանուր գումարը կազմում է 37մլն 571 հազար 449 ԱՄՆ դոլար:
Հատկացման հայտը «ՀՄՀ-Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի կառավարման խորհրդի նախագահի կողմից վավերացնելուց հետո, կներկայացվի ՀՄԿ հաստատմանը:

12 Июнь 2009 - 14:59 AMT
Заявка на предоставление 12 транша была утверждены в ходе заседания Совета правления государственной некоммерческой организации “Фонд Вызовы тысячелетия – Армения”, которое возглавил председатель Совета премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Как отмечается в сообщении, в рамках 12 транша американской корпорации “Вызовы тысячелетия” Армения планирует получить в третьем квартале (июль-сентябрь 2009 года) $8 723 632. Согласно заявке, расходы, запланированные на квартал, составят $7 831 822. Средства будут направлены на осуществление подпрограммы орошения сельского хозяйства, осуществление мониторинга, оценки, управления проектом и контроль над реализацией компонентов программы.
По словам исполнительного директора государственной некоммерческой организации “Фонд Вызовы тысячелетия – Армения” Ара Овсепяна, финансирование, предусмотренное подпрограммой орошения сельского хозяйства, будет направлено на проектирование и восстановление магистралей, проектирование систем самотеков и строительство водоканалов третьей степени. Посредством кредитных организаций фермерам предусмотрено предоставить $1 млн.
В соответствии с решением Корпорации “Вызовы тысячелетия”, принятым в ходе заседания от 10 июня, после завершения предоставленных правительством средств Корпорация не будет финансировать осуществление работ, предусмотренных первым пакетом программы строительства дорог. Из предоставленных правительством средств на восстановление сельских дорог на сегодня потрачено $12 26 778.
В сообщении отмечается, что общая сумма фактических и прогнозируемых на конец текущего квартала расходов составляет $37 571 449.
После ратификации заявки премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, пакет заявки на предоставление двенадцатого транша будет представлен Корпорации “Вызовы тысячелетия”.