17 Նոյեմբեր 2025 - 14:47 AMT
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նոյեմբերի 17-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ալիսոն Հուքերի հետ, մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում ձևավորված խաղաղության իրավիճակի վերաբերյալ՝ այն դիտարկելով որպես պատմական բնույթի ձեռքբերում։
Երկուստեք ընդգծվել է, որ երկկողմ գործընկերության ընդլայնման համատեքստում առանձնահատուկ տեղ ունի տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, ինչպես նաև Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև ուղիղ ավիաթռիչքների հաստատումը։
ԱԽ քարտուղար Գրիգորյանն ընդգծել է խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալացման անհրաժեշտությունը՝ առանձնացնելով նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող քայլերը։ Այս համատեքստում քննարկման առարկա է դարձել նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության ծրագիրը և դրա շրջանակում նախաձեռնվող գործողությունները։
Արմեն Գրիգորյանն ու Ալիսոն Հուքերը կարևորել են նաև ՀՀ–ԱՄՆ հարաբերությունների խորացման նպատակով օգոստոսի 8-ին ստորագրված փոխըմբռնման երեք հուշագրերի նշանակությունը և նշել են ապագա համագործակցության հնարավոր զարգացումները։

17 ноября секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с заместителем госсекретаря США по политическим вопросам Эллисон Хукер. Стороны обменялись мнениями о складывающейся ситуации с миром на Южном Кавказе, назвав её историческим достижением.
С обеих сторон было подчёркнуто, что углубление экономических связей и установление прямых авиарейсов между Арменией и США являются важными направлениями развития двустороннего партнёрства.
Григорян отметил необходимость институционализации мирного процесса, а также выделил усилия, направленные на разблокировку региональных транспортных путей. В этом контексте обсуждалась также коммуникационная инициатива «Маршрут Трампа ради международного мира и процветания» и действия, намеченные в её рамках.
Стороны подчеркнули значимость трёх меморандумов о взаимопонимании, подписанных 8 августа, в контексте углубления отношений между Арменией и США, и обсудили возможные направления будущего сотрудничества.
Ранее посольство США сообщило, что Эллисон Хукер прибыла в Ереван с целью продвижения видения президента США по вопросам регионального мира и безопасности.
«Будут обсуждаться дальнейшие шаги по укреплению армяно-американского стратегического партнёрства в рамках проекта “Путь Трампа” и подписанных меморандумов», — указано в заявлении посольства.