18 Նոյեմբեր 2025 - 11:31 AMT
Հայաստանի առաջատար ֆինտեք ընկերությունը՝ Իդրամը, արժանացել է Ant International-ի կողմից շնորհվող «Ավելին, քան վճարումներ» («Beyond Payment Awards») մրցանակին՝ վճարային ծառայությունների ոլորտում նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիական առաջատար մոտեցման համար։
Մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել Սինգապուրում, Ant International-ի տարեկան Voyage համաժողովի շրջանակում, որին ներկա էին աշխարհի առաջատար ֆինտեք ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Մրցանակները շնորհվել են այն կազմակերպություններին, որոնք վճարային լուծումները վերածում են ավելի լայն տնտեսական և սոցիալական ազդեցության գործիքի՝ ապահովելով ֆինանսական ներառականություն և հաճախորդակենտրոն փորձառություն։
«Այս մրցանակը կարևոր գնահատական է մեր թիմի աշխատանքին և այն տեսլականին, որով առաջնորդվում ենք։ Իդրամը մշտապես ձգտում է դուրս գալ ավանդական վճարային սահմաններից՝ առաջարկելով լուծումներ, որոնք նպաստում են հասարակության թվային զարգացմանը և հարմարավետ ֆինանսական փորձի ձևավորմանը Հայաստանում և արդեն նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս։ 2025 թվականի հուլիսին Իդրամը և համաշխարհային գիգանտ Alipay-ը հայտարարեցին համագործակցության մասին, որի արդյունքում Alipay-ի 1,7 մլրդ օգտատերերը հնարավորություն ստացան վճարումներ կատարել Հայաստանում ավելի քան 25.000 վաճառակետերում՝ իրենց իսկ հավելվածով սկանավորելով Իդրամ QR-ը», — նշել է ID Group-ի բիզնեսի զարգացման տնօրեն Կարեն Նալբանդյանը։
Նա հավելել է, որ Իդրամը սրանով չի սահմանափակվելու և շատ կարճ ժամանակ անց կհայտարարի այլ ձեռքբերումների մասին։
Իդրամը Հայաստանում առաջին ընկերությունն է, որը մասշտաբային և ամբողջական կերպով ներդրել է անհպում QR-վճարումների համակարգը դեռևս 2016 թվականին, իսկ այսօր արդեն Իդրամի միջազգային համագործակցությունների շնորհիվ Idram QR-ով հնարավորություն ունի վճարում կատարել աշխարհում 1․8 մլրդ օգտատեր։

18 Ноябрь 2025 - 10:30 AMT
Ведущая финтех-компания Армении Idram была награждена премией «Beyond Payment Awards», присуждаемой Ant International за инновационные решения и технологически передовой подход в сфере платежных услуг.
Церемония награждения состоялась в Сингапуре в рамках ежегодной конференции Voyage, организуемой Ant International, в которой участвовали представители крупнейших финтех-компаний мира. Премии вручались организациям, которые превращают платежные решения в инструмент более широкого экономического и социального воздействия, обеспечивая финансовую инклюзивность и ориентированный на клиента опыт.
«Эта награда — важная оценка работы нашей команды и того видения, которым мы руководствуемся. Idram постоянно стремится выйти за рамки традиционных платежных услуг, предлагая решения, способствующие цифровому развитию общества и формированию удобного финансового опыта в Армении и уже за её пределами. В июле 2025 года Idram и мировой гигант Alipay объявили о сотрудничестве, в результате которого 1,7 млрд пользователей Alipay получили возможность совершать платежи в более чем 25 000 торговых точках Армении, сканируя Idram QR в собственном приложении», — отметил директор по развитию бизнеса ID Group Карен Налбандян, добавив, что на этом Idram не остановится и в ближайшее время объявит о новых достижениях.
Напомним, Idram стала первой компанией в Армении, которая ещё в 2016 году в масштабном и полном формате внедрила систему бесконтактных QR-платежей, а сегодня благодаря международным сотрудничествам Idram возможностью платить через Idram QR обладают 1,8 млрд пользователей по всему миру.