18 Նոյեմբեր 2025 - 12:27 AMT
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին։ Նրանք ընդգծել են սահմանազատման գործընթացի շարունակականության կարևորությունը:
«Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները, անդրադարձել տարածաշրջանի հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հնարավորություններին և կարևորությանը, երկուստեք ընդգծել սահմանազատման գործընթացի շարունակականության կարևորությունը»,– ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 21-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացը կատարվելու է 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով սահմանված հիմքի վրա՝ հստակեցված քարտեզների առկայությամբ։

18 Ноябрь 2025 - 12:40 AMT
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял специального представителя Европейского союза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдалену Гроно. Стороны подчеркнули важность продолжения процесса демаркации границы.
«Собеседники обсудили региональные события, затронули вопросы разблокировки коммуникаций в регионе и их значимость, а также совместно подчеркнули необходимость продолжения процесса демаркации», — говорится в сообщении.
Во встрече также принял участие глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос.
Премьер-министр Никол Пашинян 21 августа заявил, что процесс демаркации границы между Арменией и Азербайджаном будет осуществляться на основе Алма-Атинской декларации 1991 года с использованием уточнённых карт.