12 Հունիս 2009 - 15:56 AMT
Apple նոր բրաուզերը` Safari 4-ը, որը ներկայացվել է մշակողների համաշխարհային համաժողովին (WWDC), երեք օրվա ընթացքում բեռնավորել են 11 միլիոն անգամ: Ընդ որում` Windows-ի համար տարբերակը բեռնավորել են վեց միլիոն անգամ:
Հարկավոր է հաշվի առնել, որ Apple իր բրաուզերը տարածում էր ոչ միայն կայքի, այլեւ ծրագրերի թարմացման համակարգի միջոցով: Ուստի մի քանի միլիոն բեռնավորումներ կատարվել են այն օգտավողների կողմից, ովքեր բրաուզերի թողարկումից կարճ ժամանակ անց թարմացրել են համակարգը:
Համեմատության համար Firefox բրաուզերի երրորդ տարբերակը, որը թողարկվեց 2008-ի հունիսին, միայն առաջին օրերի ընթացքում բեռնավորեցին ավելի քան ութ միլիոն անգամ: Google Chrome-ը սեպտեմբերին ավելի համեստ արդյունք ցույց տվեց. Nielsen-ի տվյալներով, առաջին շաբաթվա ընթացքում այն բեռնավորեցին մոտ երկու միլիոն օգտվողներ:
Apple իր բրաուզերը դիրքավորում է որպես աշխարհում ամենաարագներից մեկը: Պնդվում է, որ JavaScript-ի մշակման արագությամբ այն գրեթե ութ անգամ գերազանցում է Internet Explorer 8-ը եւ ավելի քան չորս անգամ` Firefox 3-ին, հաղորդում է Lenta.ru-ն:

Новый браузер от Apple, Safari 4, представленный на всемирной конференции разработчиков (WWDC), за три дня скачали 11 миллионов раз. При этом на версию для Windows пришлось шесть миллионов загрузок.
Следует учитывать, что Apple распространяла свой браузер не только через сайт, но и через систему обновления программ. Поэтому несколько миллионов загрузок пришлось на пользователей, которые обновили систему вскоре после выхода браузера.
Для сравнения, третью версию браузера Firefox, вышедшую в июне 2008 года, только в течение первых суток скачали более восьми миллионов раз. Google Chrome в сентябре показал гораздо более скромный результат – по данным Nielsen, его за первую неделю скачали около двух миллионов пользователей.
Apple позиционирует свой браузер как один из самых быстрых в мире. Утверждается, что по скорости обработки JavaScript он почти в восемь превосходит Internet Explorer 8 и более чем в четыре раза – Firefox 3, – сообщает Lenta.ru