Ամերիկայում անալոգային հեռուստատեսությունն իր վերջին օրերն է ապրում: Այն դեպքում, երբ ամերիկացիների մածամասնությունը, ամենայն հավանականությամբ, նույնիսկ չի նկատի, որ իրենց երկիրն անցել է նոր հեռուստատեսային դարաշրջան, իսկ ոմանք, առավոտյան արթնանալով, զարմանքով կնկատեն, որ իրենց հեռուստացույցն ընդհանրապես ոչինչ ցույց չի տալիս: Տարբեր տվյալներով, ամերիկյան ընտանիքների 3-6 տոկոսը նույնիսկ չի լսել թվային հեռուստատեսության մասին:
Հին անալոգային հեռուստացույցները չեն կարող թվային պատկերներ ցույց տալ, այդ պատճառով, պետությունը մի քանի մլն դոլար է հատկացրել անվճար հեռուստատեսային սարքերի համար, որոնք կարող է ստանալ յուրաքանչյուր ցանկացող: Ծեր մարդկանց եւ հաշմանդամների համար սարքի տեղադրումը կատարում են հատուկ ծառայությունները: Թվային պատկերը շատ ավելի քիչ տեղ է զբաղեցնում եթերում, իսկ դա նշանակում է, որ բացի տեսատեղեկատվությունից, կարել է նաեւ տեքստ եթեր տալ: Կարելի է նաեւ մեկ հաճախականությամբ երկու հեռուստաալիք հեարձակել: Եվ նույնիսկ դրանից հետո տեղ կմնա:
Ամերիկայում թվային ֆորմատին անցումը սկսվել է 90-ական թվականներից: 2007 թվականից խանութներում դադարել են վաճառել անալոգային հետուստացույցներ` ամբողջությամբ անցնելով թվայինների: Հեռուստաալիքներից շատերն արդեն մի քանի տարի առաջ թվային հեռարձակում են կատարել, հաղորդում է ՆՏՎ-ն:

Аналоговое телевидение в Америке доживает свой последний день. И в то время, как большинство американцев, скорее всего, даже не заметит, что их страна перешла в новую телевизионную эру, некоторые (и таких, кстати, немало), проснувшись, завтра утром с удивлением увидят, что их телевизор вообще ничего не показывает. По разным данным, от 3 до 6 % американских семей даже не слышали о цифровом телевидении.
Старые аналоговые телевизоры не могут показывать цифровое изображение, поэтому государство выделило несколько миллионов долларов на бесплатные телевизионные приставки, которые может получить любой желающий. К старикам и инвалидам установить приставку приходят на дом. Цифровое изображение занимает гораздо меньше места в эфире, а это значит, что помимо видеоинформации можно посылать на телевизор еще и текст. К примеру, субтитры или программу передач. Можно также на одной чистоте разместить два телеканала. И даже после этого останется еще место.
Переход на цифровой формат в Америке начался еще в 90-х годах. С 2007 года американские магазины перестали продавать аналоговые телевизоры, полностью перейдя на цифровые. Большинство телеканалов уже несколько лет назад вели цифровое вещание.
Перевод телевидения из аналогового режима в цифровой часто сравнивают с проблемой-2000. Тогда, как ожидалось, миллионы компьютеров по всему миру должны были выйти из строя. Проблема тогда оказалась явно преувеличенной, в общем как и сейчас, поскольку большинство американцев, имея современные телевизоры, даже и не заметят смены телевизионной эры, – сообщает НТВ.