Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հայտարարություններին, ասել է, որ ՀՀ տարածքում գտնվող ենթակառուցվածքների անունները որոշելու իրավասությունը բացառապես պատկանում է Հայաստանին։
«Հայաստանում կա «Խաղաղության խաչմերուկ» և կա TRIPP նախագիծը, ցանկացած այլ տերմինաբանություն վերաբերելի չէ Հայաստանի Հանրապետությանը»,– ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի պաշտոնյաները շարունակում են Հայաստանով անցնելիք ճանապարհն անվանել, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք»։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրել են հռչակագիր, որի 4-րդ կետով, մասնավորապես, սահմանվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար»։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի բաղկացուցիչ մաս է։

20 Ноябрь 2025 - 11:44 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на заявления министра иностранных дел Турции Хакана Фидана, заявил, что право определять названия инфраструктурных объектов, находящихся на территории Армении, принадлежит исключительно Республике Армения, сообщает Арменпресс.
«В Армении есть «Перекрёсток мира» и проект TRIPP. Любая иная терминология не относится к Республике Армения», — подчеркнул Пашинян.
Несмотря на это, официальные лица Турции и Азербайджана продолжают называть планируемый транспортный маршрут через юг Армении «Зангезурским коридором» — термином, который в Ереване воспринимается как посягательство на суверенитет.
8 августа в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию. Согласно пункту 4, Армения обязуется работать с США и другими согласованными сторонами над созданием рамок проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP).
Ранее Пашинян заявлял, что проект TRIPP является составной частью представленной правительством Армении инициативы «Перекрёсток мира», направленной на обеспечение региональной связанности на основе суверенитета и взаимовыгодного сотрудничества.