20 Նոյեմբեր 2025 - 14:25 AMT
Կառավարությունը Երևան-Բաքու և Բաքու-Երևան չարթերային թռիչք կազմակերպելու համար ֆինանսական միջոցներ հատկացնելու մասին որոշում է ընդունել կառավարության նիստի ընթացքում՝ հարցը չզեկուցվողների ցանկում էր, գրում է Factor.am-ը։
Գործադիրը մոտ 17․5 միլիոն դրամ կհատկացնի նոյեմբերի 21-22-ը Բաքվում կայանալիք կլոր սեղան-քննարկմանը հայկական կողմից 5 փորձագետի մասնակցությունն ապահովելու նպատակով։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որքննարկմանը մասնակցելու միջոցով կակտիվանան հայ և ադրբեջանական քաղհասարակությունների ներկայացուցիչների շփումները և կձևավորվեն երկու պետությունների հասարակությունների միջև վստահության կառուցման մեխանիզմներ:
Հոկտեմբերի 21-ին ադրբեջանցի փորձագետների պատվիրակությունն ուղիղ չվերթով ժամանել էր Երևան՝ երկկողմ հանդիպման մասնակցելու համար։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ոմն Դիլարա Էֆենդիևան, որը 2022 թվականի դեկտեմբերին ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկոակտիվիսների» թվում արգելափակել էր այն ժամանակ ՌԴ խաղաղապահ զորքերի վերահսկողության տակ գտնվող Լաչինի միջանցքը։Բացի այդ, նոյեմբերի 4-ին Երևանում անցկացված «Օրբելի-2025» միջազգային համաժողովին մասնակցել են նաև երկու ադրբեջանցի մասնագետ։
Ադրբեջանում գործող Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը հայտարարել է, որ առաջիկա 6 ամսում ևս մի քանի անգամ ՀՀ կայցելեն։

20 Ноябрь 2025 - 14:33 AMT
На заседании правительства Армении было принято решение о выделении финансовых средств на организацию чартерного рейса по маршруту Ереван–Баку–Ереван. Средства предназначены для участия пяти армянских экспертов в круглом столе, который пройдёт в Баку 21–22 ноября, сообщает Factor.am . Вопрос был включён в список не подлежащих докладу.
Около 17,5 миллионoв драмов будет выделено для обеспечения участия армянской стороны в обсуждениях. В обосновании проекта указано, что участие в мероприятии активизирует взаимодействие представителей гражданского общества Армении и Азербайджана и будет способствовать созданию механизмов укрепления доверия между обществами двух стран.
21 октября делегация азербайджанских экспертов прибыла в Ереван прямым рейсом для участия в двусторонней встрече. Среди участников была Дилара Эфендиева, которая в декабре 2022 года участвовала в блокаде Лачинского коридора так называемыми «экоактивистами». Кроме того, 4 ноября на международной конференции «Орбели-2025» в Ереване также присутствовали двое азербайджанских специалистов.
Руководитель Центра исследований Южного Кавказа в Баку Фархад Мамедов заявил, что в течение ближайших шести месяцев ожидаются ещё несколько визитов азербайджанских делегаций в Армению.