Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը դիտարկվել է որպես ռազմավարական կարևորություն՝ տնտեսության և մրցունակության ուժեղացման համատեքստում։ Այդ մասին բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանն ասել է «Էլեկտրոնային առևտրի օրենսդրության մոտարկում» թեմայով աշխատաժողովում։
Իր ելույթում նա շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական Միությանը՝ «Աջակցություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) մշտադիտարկմանը, իրականացմանն ու հաղորդակցությանը» ծրագրի շրջանակում աշխատաժողովը կազմակերպելու համար։
«Հայաստանի և ԵՄ-ի համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն էլեկտրոնային առևտրի կարգավորմամբ, այն ներառում է նաև թվային տնտեսության, նորարարական ենթակառուցվածքների, գիտահետազոտական ծրագրերի, ինչպես նաև կրթության և մարդկային կապիտալի զարգացման լայն ոլորտներ»,- նշել է Ռուբեն Սիմոնյանը։
Նա հավելել է, որ այս նախաձեռնությունները նպաստում են Հայաստանում մրցունակ թվային էկոհամակարգ ձևավորելուն, խթանում են փոքր և միջին ձեռնարկությունների նորարարական ներուժի աճը, ամրապնդում են գիտության ու արդյունաբերության կապերը և արագացնում Հայաստանի ինտեգրումը եվրոպական թվային ու նորարարական շուկաներ։
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են «Էլեկտրոնային առևտրի մասին» օրենքի նախագծի հիմնական նպատակներին ու դրույթներին։
Քննարկումների շրջանակում հստակեցվել են նախագծի կիրառելիությանը, ոլորտում առկա մարտահրավերներին ու առանձնահատկություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։

21 Ноябрь 2025 - 11:31 AMT
Заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Рубен Симонян в ходе семинара на тему «Гармонизация законодательства в области электронной торговли» подчеркнул, что е-коммерция рассматривается как стратегическое направление в контексте укрепления экономики и конкурентоспособности страны.
В своём выступлении он выразил благодарность Европейскому союзу за организацию мероприятия в рамках программы «Поддержка мониторинга, реализации и коммуникации по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве».
По словам Симоняна, сотрудничество между Арменией и ЕС не ограничивается только регулированием электронной торговли, но охватывает широкий спектр направлений: цифровая экономика, инновационная инфраструктура, научно-исследовательские программы, образование и развитие человеческого капитала.
Он отметил, что реализуемые инициативы способствуют формированию конкурентоспособной цифровой экосистемы, стимулируют инновационный потенциал малого и среднего бизнеса, укрепляют связи между наукой и промышленностью, а также ускоряют интеграцию Армении в европейские цифровые и инновационные рынки.
В ходе мероприятия участникам были представлены ключевые цели и положения законопроекта «Об электронной торговле».
В рамках обсуждений были уточнены вопросы, касающиеся применения проекта закона, а также существующих вызовов и особенностей в данной сфере.