21 Նոյեմբեր 2025 - 10:43 AMT
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը Ղազախստանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ փաստաթղթերի փոխանակումից հետո խոսել է նրա «պատմական դերի մասին՝ հանուն կայուն խաղաղության Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»:
«Ձեր հեռատես քայլերը, Ձեր խիզախ քայլերը՝ հանուն կայունության և խաղաղության Հարավային Կովկասում, արժանի են գովասանքի: Ձեզ հաջողություն եմ մաղթում այս շատ պատասխանատու աշխատանքում հանուն Հայաստանի զարգացման, հանուն ձեր երկրի՝ միջազգային հարթակներում հեղինակության բարձրացմանասել է Տոկաևը, գրում է 1lurer.am-ը։
Նա հաջողություն է մաղթել Փաշինյանի բոլոր նախաձեռնություններին։
«Ղազախստանը պատրաստ է աջակցել Ձեզ, հայ ժողովրդին այս ճանապարհին: Թող հայ-ղազախական հարաբերոթյուններն է՛լ ավելի ամրապնդվեն։
Մենք ընդգծել ենք, որ մեր դիրքորոշումները տարբեր բարդ հարցերի շուրջ համընկնում են: Մենք այս պահին ձգտում ենք ամրապնդել՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը ևս հաշվի առնելով և նրա պլանը հաշվի առնելով, որին ես նույնպես աջակցում են»,- ասել է Տոկաևը։
Նա ասել է նաև Ղազախստանն ու Հայաստանը բոլոր անհրաժեշտ քայլերը ձեռնարկելու են երկու երկրների միջև ուղիղ չվերթեր հաստատելու համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հիմնական առաջադրանքներից մեկն այն է, որ ուղիղ չվերթներ հաստատվեն Երևանի և Աստանայի միջև։ Այս կապակցությամբ մենք ունենք կոնկրետ պլաններ։ Հույս ունեմ, որ մոտ ժամանակներում համապատասխան քայլերը կձեռնարկվեն»,– հայտարարել է Ղազախստանի նախագահը։
Ավելի վաղ տեղի էր ունեցել վարչապետի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայի կենտրոնական փողոցներից մեկը անվանակոչվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվամբ:

21 Ноябрь 2025 - 11:53 AMT
После церемонии обмена документами с премьер-министром Армении Николом Пашиняном президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил, что армянский лидер сыграл «историческую роль» в стремлении к миру между Арменией и Азербайджаном.
«Ваши дальновидные, смелые шаги во имя стабильности и мира на Южном Кавказе заслуживают высокой оценки. Желаю вам успехов в этой ответственной миссии — ради развития Армении и повышения авторитета вашей страны на международной арене», — сказал Токаев, передаёт 1lurer.am.
Он добавил, что Казахстан готов поддержать Армению и укрепить двусторонние отношения. «Пусть армяно-казахстанские связи становятся ещё прочнее», — подчеркнул президент.
Токаев также сообщил, что Ереван и Астана планируют открыть прямое авиасообщение. «Одна из ключевых задач — установить прямой рейс между Ереваном и Астаной. У нас уже есть конкретные планы, надеюсь, соответствующие шаги будут предприняты в ближайшее время», — отметил он.
Президент Казахстана добавил, что позиции двух стран по многим сложным международным вопросам совпадают, и выразил поддержку инициативам, связанным с планами президента США Дональда Трампа.
Ранее состоялась официальная церемония встречи армянской делегации. В центре Астаны одна из улиц получила имя Месропа Маштоца. Пашинян также проведёт встречи с премьер-министром Казахстана Олжасом Бектеновым и спикером Мажилиса Ерланом Кошановым.