Աստանայում կայացած բանակցությունների ավարտին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով կողմերը պայմանավորվել են հաստատել ռազմավարական գործընկերություն։
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները դուրս են գալիս ռազմավարական գործընկերության մակարդակի: Այդ մասին հայտնել են Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Բանակցությունների ավարտին ստորագրվել են մի շարք փոխհամաձայնագրեր։ Դրանք ներառում են՝ գաղտնի տեղեկությունների փոխանցման, օգտագործման, պահպանման և պաշտպանության վերաբերյալ համաձայնագիր, ինչպես նաև երկու երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների շենքերի կառուցման նպատակով հողամասերի փոխադարձ տրամադրման մասին փաստաթուղթ։
Կողմերը հաստատել են նաև 2026-2030 թվականների համար Հայաստան-Ղազախստան առևտրատնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը, որը ներառում է փոխգործակցության ընդլայնման հստակ ուղղություններ և քայլեր։
Բացի այդ, ստորագրվել են փոխըմբռնման հուշագրեր և համագործակցության այլ փաստաթղթեր՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, տնտեսության, առողջապահության, մշակույթի, գիտության և կրթության ոլորտներում՝ ներառելով համապատասխան նախարարություններն ու գերատեսչությունները։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 20-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Ղազախստան։ Նոյեմբերի 21-ին նա Աստանայում հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի նախագահի հետ, որի ընթացքում տեղի են ունեցել բանակցությունները։

21 Ноябрь 2025 - 12:47 AMT
В Астане премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписали совместную декларацию, которой стороны подтвердили намерение вывести двусторонние отношения на уровень стратегического партнёрства.
Как сообщает «Sputnik Армения» со ссылкой на пресс-службу президента Казахстана, Токаев заявил, что отношения с Арменией выходят на новый стратегический уровень.
По итогам переговоров были также подписаны ряд межгосударственных соглашений, включая договор о передаче, использовании, хранении и защите секретной информации, а также документ о взаимном предоставлении земельных участков для строительства зданий дипломатических представительств.
Кроме того, стороны утвердили «дорожную карту» торгово-экономического сотрудничества на 2026–2030 годы, в которой отражены конкретные направления и шаги по расширению взаимодействия.
Также были подписаны меморандумы о взаимопонимании и иные документы о сотрудничестве в таких сферах, как высокотехнологичная промышленность, экономика, здравоохранение, культура, наука и образование с участием соответствующих министерств и ведомств.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прибыл с официальным визитом в Казахстан 20 ноября. 21 ноября он провёл переговоры с президентом Токаевым в Астане.