Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովի ուղեկցությամբ այցելել է «alem.ai» արհեստական բանականության կենտրոն:
Շրջայցի ընթացքում վարչապետին է ներկայացվել կենտրոնի գործունեությունը: Մասնավորապես՝ նշվել է, որ կենտրոնի նպատակն է արհեստական բանականությանը գործիքների միջոցով նպաստել պետական համակարգում մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը, տարբեր մարմիններում թվայնացմանը և այլն:
Կարևորվել է այս ուղղությամբ համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը:
Վարչապետը և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը քննարկել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև բազմոլորտ համագործակցության հետագա զարգացմանը միտված մի շարք հարցերը։Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարությունների միջև փոխանակվել են «Գաղտնի տեղեկատվության փոխանցման, օգտագործման, պաշտպանության և անվտանգության մասին» համաձայնագիրը, «Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների շենքերի կառուցման համար հողատարածքների փոխադարձ տրամադրման մասին» համաձայնագիրը, «Առևտրատնտեսական համագործակցության 2026-2030 թվականների ճանապարհային քարտեզը»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в сопровождении премьер-министра Казахстана Олжаса Бектенова посетил центр искусственного интеллекта «alem.ai» в Астане.
В ходе экскурсии Пашиняну представили деятельность центра. В частности, было отмечено, что цель центра — с помощью инструментов искусственного интеллекта повысить качество предоставления государственных услуг и способствовать цифровизации в различных структурах.
Отмечена важность укрепления сотрудничества и обмена опытом в этой сфере.
Пашинян и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев также обсудили дальнейшее развитие многопрофильного сотрудничества между двумя странами. Подписаны соглашения о передаче, использовании, защите и обеспечении безопасности секретной информации; о взаимном предоставлении земельных участков для строительства зданий дипломатических представительств; и «дорожная карта» торгово-экономического сотрудничества на 2026–2030 годы.