24 Նոյեմբեր 2025 - 12:07 AMT
Հայաստանում աշխատանքային միգրացիոն հոսքերի կարգավորման նպատակով կհանվի աշխատանքային հիմքով կացության կարգավիճակի տրամադրումը, փոխարենը կներդրվի քվոտավորման համակարգ, որը կսահմանվի յուրաքանչյուր տարվա համար` ըստ տեսակի և հիմքի։ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում այդ մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը` ներկայացնելով «Օտարերկրացիների մասին» և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին փաթեթը։
Կացության կարգավիճակները կլինեն երկուսը` ժամանակավոր և մշտական` նախկին «ժամանակավոր, մշտական, հատուկի» փոխարեն։ Օտարերկրացիների կացության կարգավիճակների տրամադրման ամբողջ գործընթացը լիովին թվայնացվելու է՝ վարչարարությունն առավել մատչելի և վերահսկելի դարձնելու նպատակով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Քվոտավորման համակարգը յուրաքանչյուր տարի կառավարությանը կստիպի հայացք նետել այս խնդրին և հասկանալ` արդյոք միգրացիոն միտումներն այնպես են փոխվել, որ անհրաժեշտ է քվոտաների մեջ որոշակի տեղաշարժ անել։ Դա հնարավորություն կտա այս ոլորտում մեր քաղաքականությունն իրականության հետ ավելի դինամիկ կապի մեջ պահել»,– հայտարարել է փոխնախարարը։
Նա հավելել է, որ կատարվել է նաև պետական տուրքերի վերանայում։ Ժամանակավոր կացության կարգավիճակի տրամադրման համար գործող 105 հազար դրամի փոխարեն սահմանվելու է 150 հազար դրամ, իսկ մշտական կարգավիճակի դեպքում՝ ներկայիս 140 հազար դրամի փոխարեն սահմանվելու է 250 հազար դրամ պետական տուրք։
2024 թվականին 12,491 անձ ստացել է կացության կարգավիճակ։ Ամենաշատ դիմորդները եղել են Ռուսաստանից, ապա՝ Հնդկաստանից, Իրանից, Վրաստանից, Սիրիայից ու Ուկրաինայից։ Ղազարյանի խոսքով՝ այս անձանց գերակշիռ մասը հայեր են, և մոտավորապես 2021 թվականից ի վեր այդ երկրներից եկող դիմորդների հերթականությունը պահպանվել է։

24 Ноябрь 2025 - 13:19 AMT
С целью регулирования потоков трудовой миграции в Армении упраздняется предоставление статуса на жительство по трудовой основе. Вместо него будет внедрена система квот, которые будут определяться ежегодно в зависимости от типа и основания. Об этом заявил заместитель министра внутренних дел Армен Газарян на заседании Постоянной комиссии НС Армении по вопросам обороны и безопасности, представляя пакет поправок в закон «Об иностранных гражданах» и сопутствующие акты.
Согласно новому подходу, предусмотрены только два вида статуса — временный и постоянный, вместо прежних «временного, постоянного и специального». Как сообщает «Спутник Армения», весь процесс предоставления статуса иностранцам будет полностью оцифрован, чтобы сделать администрирование более доступным и контролируемым.
«Система квотирования вынудит правительство ежегодно возвращаться к этому вопросу и анализировать, изменились ли миграционные тенденции настолько, чтобы откорректировать квоты. Это позволит обеспечить более динамичную связь миграционной политики с реальной ситуацией», — отметил замминистра.
Он добавил, что также был пересмотрен размер государственной пошлины: за предоставление временного статуса плата увеличится с 105 тысяч драмов до 150 тысяч, а за постоянный статус — с 140 тысяч до 250 тысяч драмов.
В 2024 году 12 491 человек получили статус проживания в Армении. Больше всего заявителей прибыло из России, за ней следуют Индия, Иран, Грузия, Сирия и Украина. По словам Газаряна, большинство из них — этнические армяне, и порядок стран остается неизменным примерно с 2021 года.