Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման գծով աշխատանքային խումբն այս ամսվա վերջին կգումարի իր առաջին նիստը, ասվում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ Վլադիմիր Յակունինի հետ հանդիպմանը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն առաջնահերթ նշանակություն է տալիս Հայաստան-Իրան երկաթուղու շինարարությանը: Նախագծի մանրամասն ուսումնասիրման նպատակով Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Իրանի համապատասխան գերատեսչությունների մասնակցությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն այս ամսվա վերջին կգումարի իր առաջին նիստը եւ կքննարկի ինչպես ծրագրի ֆինանսավորման, այնպես էլ շահագրգռված երկրների մասնակցության հարցերը:
Տիգրան Սարգսյանը եւ Վլադիմիր Յակունինը բարձր են գնահատել տրանսպորտի դերը երկու երկրների ռազմավարական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման գործում եւ պայմանավորվել այսուհետեւ եւս ուշադրության կենտրոնում պահել Հայաստանի երկաթուղու զարգացման խնդիրները:

Первое заседание рабочей группы по вопросу строительства железной дороги Иран-Армения пройдет в конце июня, говорится в сообщении, предоставленном пресс-службой правительства Армении. Об этом в ходе в ходе встречи с президентом ОАО «Российские железные дороги» Владимиром Якуниным сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Глава правительства подчеркнул, что Армения придает первостепенное значение строительству железной дороги Армения-Иран. Для подробного изучения проекта строительства этой дороги была создана специальная рабочая группа, в которую вошли представители соответствующих ведомств из Армении, России и Ирана. В ходе первого заседания рабочей группы будут обсуждены вопросы финансирования проекта, а также участие в нем заинтересованных стран.
Саркисян и Якунин высоко оценили роль транспорта в дальнейшем укреплении стратегических отношений между двумя странами и договорились впредь держать в центре внимания вопросы развития Армянской железной дороги.