25 Նոյեմբեր 2025 - 08:07 AMT
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում կայացած բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ, որը նվիրված է Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի ՄԱԿ Գործողությունների գլոբալ ծրագրի իրականացման գնահատմանը, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ թեև այս ծրագրի շրջանակում արձանագրվել է առաջընթաց, այնուամենայնիվ, թրաֆիքինգի նոր և զարգացող ձևերը ընդգծում են ոլորտում կայուն և համակարգված գործողությունների անհրաժեշտությունը, հայտնում է ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը լիովին հանձնառու է մարդկանց թրաֆիքինգի բոլոր տեսակների վերացմանը՝ ներկայացնելով ազգային մակարդակում արձանագրված առաջընթացն ու իրականացված բարեփոխումները։
Ներկայացվել է նաև Հայաստանի համագործակցությունը միջազգային մոնիթորինգային կառույցների հետ՝ մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի գործողությունների կոնվենցիայի և GRETA խմբի շրջանակում, որն անցկացում է պարբերական գնահատականներ՝ փաստարկելով Հայաստանի ձեռքբերումները տվյալ ոլորտում։

На высокоуровневом совещании в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, посвящённом оценке реализации Глобального плана действий ООН по борьбе с торговлей людьми, постоянный представитель Армении при ООН Паруйр Ованнисян заявил, что, несмотря на достигнутый прогресс, новые и развивающиеся формы траффикинга подчёркивают необходимость устойчивых и согласованных действий, сообщает представительство Армении.
Он подчеркнул, что Армения полностью привержена ликвидации всех форм торговли людьми и представил достижения и реформы, реализованные на национальном уровне.
Была также представлена кооперация Армении с международными мониторинговыми органами, в частности в рамках Конвенции Совета Европы о борьбе с торговлей людьми и Группы экспертов GRETA, которая проводит регулярные оценки и отмечает прогресс Армении в данной сфере.