25 Նոյեմբեր 2025 - 09:05 AMT
Պետրոսյան․ ՀԷՑ-ի ղեկավարության պարգևավճարներից հրաժարվելու արդյունքում 1700 աշխատող լրացուցիչ 20,000 դրամ է ստանում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՀԷՑ ՓԲԸ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հետ՝ ՀԷՑ-ում իրականացվող և ընթացքի մեջ եղող աշխատանքների վեաբերյալ: Պետրոսյանը նախ տեղեկացրել է, որ բարձր ղեկավարության, մասնաճյուղի տնօրենների, գլխավոր տնօրենի, տեղակալների պարգևավճարներից կամովին հրաժարվելու արդյունքում մի քանի տասնյակ միլիոն դրամի խնայողություններ են ձևավորվել:
«Նշանակման հենց առաջին ամսվանից մինչև 200 հազար դրամի համախառն եկամուտ ունեցող ՀԷՑ-ի աշխատակիցների համար ժամանակավոր կառավարչի առանձին հրամանով լրացուցիչ 20,000 դրամ պարգևատրումներ սահմանեցինք, և արդեն 4-րդ ամիսն է, ինչ ավելի քան 1700 աշխատակից օգտվում է դրանից»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Պետրոսյանն ընդգծել է, որ այս մոտեցումը շարունակվելու է, քանի դեռ հնարավոր չի եղել վերանայել դրույքաչափերն ու հաստիքները, քանի որ այդ իրավասությունը վերապահված է տնօրենների խորհրդին։
«Քանի դեռ այդ լիազորությունը մենք չունենք, և այդ փոփոխությունը տեղի չի ունեցել, մենք այդ քայլով 10-20 տոկոս բարձրացրել ենք այդ սեգմենտի աշխատակիցների աշխատավարձերը»,- ասել է նա։
Ռոմանոս Պետրոսյանը հիշեցրել է, որ ՀՀ-ում միջին աշխատավարձը կազմում է 320 հազար դրամ, մինչդեռ ՀԷՑ-ի մոտ 3400 աշխատակիցներից կեսը վարձատրվում է 300 հազար դրամից պակաս, իսկ նրանցից ավելի քան 1700-ը ստանում է մինչև 200 հազար դրամ։ Ըստ նրա՝ հենց այս առավել խոցելի խմբին էլ տրամադրվում է հավելյալ 20 հազար դրամ պարգևատրումը։

Премьер-министр Никол Пашинян провёл рабочую встречу с Романосом Петросяном, временным управляющим «Электрических сетей Армении» (ЭСА), на которой были обсуждены текущие изменения в компании.
Петросян сообщил, что за счёт добровольного отказа от премий со стороны высшего руководства, директоров филиалов и заместителей, удалось сэкономить десятки миллионов драмов.
«С первого месяца назначения я издал приказ: всем сотрудникам ЭСА, чья зарплата не превышает 200 000 драмов, начисляется ежемесячная надбавка в размере 20 000 драмов. Уже четвёртый месяц более 1700 сотрудников получают эту доплату», — сообщил Петросян в интервью 1lurer.am .
Он подчеркнул, что такая поддержка будет продолжаться до тех пор, пока не произойдут официальные пересмотры ставок и должностей, что входит в полномочия совета директоров.
«Пока у нас нет таких полномочий и изменения не приняты, мы за счёт этого решения повысили зарплаты на 10–20% в указанном сегменте», — добавил он.
Петросян напомнил, что средняя зарплата в Армении составляет 320 тысяч драмов, тогда как половина из 3400 сотрудников ХЭЦ получает менее 300 тысяч, и свыше 1700 — менее 200 тысяч драмов. Именно эта уязвимая группа и получает дополнительную выплату.
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) лишила компанию «Ташир Капитал» лицензии на управление ХЭЦ. В течение ближайших трёх месяцев государство будет вести переговоры с советом директоров о передаче собственности. В случае провала переговоров имущество может быть изъято в пользу государства на основании приоритета общественного интереса.