Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀԷՑ–ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հետ աշխատանքային քննարկման ժամանակ նշել է, որ ՀԷՑ-ի հիմնական հարցը ռազմավարական ուղղության ընտրությունն է։ Նա հիշեցրել է, որ քննարկվել է երկու լուծում, որոնց մասին արդեն խոսել է նաև հրապարակային կերպով, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Հիմնական խնդիրը՝ մեր ռազմավարական հետագա մոտեցումն է ՀԷՑ-ի հետ կապված: Մենք քննարկել ենք և 2 հնարավոր տարբերակ կա, ինչի մասին ես հրապարակային ասել եմ:
Տարբերակ առաջին, որ մենք սահմանված օրինական ընթացակարգերով ՀԷՑ-ն ամբողջությամբ դարձնենք պետական սեփականություն, որից հետո ոլորտի պրոֆեսիոնալ կառավարիչ հրավիրենք, որ կառավարի: Այսինքն՝ կոնցեսիոն սկզբունքով, ենթակառուցվածքը մնում է պետական սեփականություն, լինում է պետական սեփականություն և կառավարվում է պրոֆեսիոնալ ընկերության կողմից, իհարկե, կառավարության վերահսկողության ներքո։
Երկրորդ տարբերակը, եթե տեսնենք, որ սա ինչ-որ պատճառով անհասանելի է, որովհետև, այնուամենայնիվ, մենք ընկերությունը վերցնելու համար պետք է վճարում իրականացնենք, այդ վճարումը փաստացի պետական բյուջեի ծախս է: Եթե տեսնենք, որ այդ ծախսն արդարացված չէ պետական բյուջեի կողմից, ուրեմն մենք պետք է թափանցիկ ընթացակարգերով նոր ներդրող ներգրավենք»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծել է՝ ռազմավարական առումով այս հարցը կլուծվի նաև ներկայացրած տեղեկատվությունը վերլուծելու ճանապարհով և, իհարկե, Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի հետ խորհրդակցելով:
«Սպառողների իրավունքների հետ կապված նախորդող շրջանի ՀԷՑ-ի բացթողումների վրա առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձնեք, որ մարդիկ նաև զգան գործունեության և այս փոփոխությունների դրական ազդեցությունն իրենց վրա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հաջողություն մաղթելով Ռոմանոս Պետրոսյանին այդ գործում:

25 Ноябрь 2025 - 11:50 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе рабочей встречи с временным управляющим «Электрических сетей Армении» (ЭСА) Романосом Петросяном заявил, что основная проблема заключается в выборе стратегического направления. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
«Главный вопрос — это наш стратегический подход к ЭСА. Мы обсуждали два возможных варианта, о которых я уже публично говорил», — отметил Пашинян.
Первый вариант предусматривает полное возвращение ЭСА в государственную собственность в рамках предусмотренных законом процедур. После этого инфраструктура остается в собственности государства и управляется профессиональной компанией на основе концессионной модели под контролем правительства.
Если этот вариант окажется по какой-либо причине недоступным, так как государству необходимо будет произвести выплату за выкуп компании, а это — прямой расход бюджета, тогда, по словам Пашиняна, может быть рассмотрен второй вариант: привлечение нового инвестора в рамках прозрачной процедуры.
Премьер добавил, что стратегическое решение будет принято после анализа представленной информации и консультаций с Комиссией по регулированию общественных услуг (КРОУ).
Он также призвал уделить особое внимание прежним упущениям ЭСА в вопросах прав потребителей, чтобы граждане ощутили положительное влияние изменений. Пашинян пожелал Романосу Петросяну успехов в этой работе.
КРОУ отозвала лицензию у компании «Ташир Капитал» на управление ЭСА. В течение трёх месяцев комиссия будет вести переговоры с советом директоров компании о передаче прав собственности. В случае недостижения договорённости государство может изъять имущество в интересах общества.