26 Նոյեմբեր 2025 - 07:21 AMT
Պաշտպանության նախարարությունը աշխատանք կառաջարկի ծառայության ժամանակ հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողներին։ Առաջարկվող աշխատանքը անմիջականորեն կապված չի լինի զինվորական ծառայության հետ։ Այդ մասին Հանրային հեռուստատեսությամբ քաղաքացիների հարցերին պատասխանելիս ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Այսօր ունենք հնարավորություն հաշմանդամություն ձեռք բերած քաղաքացիների համար, ովքեր ունեն զինվորական որոշակի գիտելիքներ և պատկերացում ծառայության մասին։ Նրանք կարող են ներգրավել, օրինակ, զինկոմիսարիատներում աշխատանքի»,– ասել է Պապիկյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարն ընդգծել է, որ նման նախաձեռնությունը միտված է ինչպես զինծառայողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը, այնպես էլ նրանց կյանքի որակի բարելավմանը։
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Արտեմ Մեհրաբյանն էլ հավելել է, որ տարբեր կարգի հաշմանդամություն ունեցող նախկին զինծառայողները կարող են ներգրավվել նաև ռազմարդյունաբերական ոլորտի կազմակերպություններում։
Պապիկյանն ասել է նաև, որ պայմանագրային զինծառայողները 205-470 հազար դրամ աշխատավարձ կստանան, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Սուրեն Պապիկյանը, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի և հանձնաժողովի անդամ Արտյոմ Մեհրաբյանի հետ միասին, արձագանքել է տեսահարցերին։

26 Ноябрь 2025 - 08:03 AMT
Министерство обороны Армении предложит работу военнослужащим, ставшим инвалидами в результате службы. Об этом заявил министр обороны Сурен Папикян в ходе телепередачи на Общественном телевидении, отвечая на вопросы граждан. Предлагаемая работа не будет связана с прямым участием в военной службе.
«Сегодня у нас есть возможности для граждан с инвалидностью, обладающих определёнными военными знаниями и представлениями о службе. Их можно, например, привлечь к работе в военных комиссариатах», — отметил Папикян, передаёт Sputnik Армения.
Министр подчеркнул, что инициатива направлена на решение социальных проблем бывших военнослужащих, а также на улучшение качества их жизни.
Член постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Артем Меграбян добавил, что бывшие военнослужащие с различными степенями инвалидности могут быть также привлечены к работе в организациях военно-промышленного комплекса.
Папикян также сообщил, что контрактные военнослужащие будут получать зарплату в размере от 205 000 до 470 000 драмов в месяц, передаёт «Пастинфо».
Заявления были сделаны в присутствии председателя парламентской комиссии по вопросам обороны Андраника Кочаряна и члена комиссии Артема Меграбяна в ответ на видеовопросы граждан.