26 Նոյեմբեր 2025 - 07:54 AMT
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ֆեյսբուքյան եթերում հակիրճ ներկայացրել է որ քաղաքացիներն են ընդգրկվելու առողջապահության պետական ապահովագրական համակարգում և ինչպես պետք է քաղաքացին պարզի՝ արդյոք ինքն ընդգրկվել է համակարգում։
Ավանեսյանը պարզաբանել է, որ տվյալների ստուգումից հետո քաղաքացին կստանա SMS հաղորդագրություն, որով նրան կտեղեկացնեն ներառման մասին, որից հետո քաղաքացին պետք է համաձայնեցման գործողություն կատարի։
Նախարարը գործողությունների հաջորդականությունը ներկայացրել է պայմանական 67-ամյա տիկին Անուշի օրինակով։
«Պետական ներքին էլեկտրոնային համակարգերով կճշգրտվի, որ տիկին Անուշը ՀՀ քաղաքացի է, վերջին տարվա մեջ առնվազն 183 օր բնակվել է Հայաստանում և տարիքը 65–ից բարձր է։ Այս 3 տվյալի հիման վրա նա կներառվի ապահովագրվող անձանց ցուցակում։
Տիկին Անուշն armed.am կայքում կամ հավելվածում պետք է մտնի և մի կոճակի սեղումով համաձայնություն տա։ Եթե անձը հասանելիություն չունի էլեկտրոնային կայքին, ապա իր ընտանեկան բժշկի, ամբուլատորիայի թերապևտի, բուժքրոջ միջոցով ևս կարող է այս գործողությունն իրականացնել։ Իսկ եթե դա էլ չեն կարող անել, մենք այդ գործողությունը կիրականացնենք մեր ընտանեկան բժիշկների, բուժքույրերի միջոցով»,- ասել է Ավանեսյանը։
Երբ քաղաքացու համաձայնությունը ստացվի, նրա ապահովագրված լինելու կարգավիճակը կհամարվի հաստատված։
2026 թվականի հունվարից պլանավորվում է ներդնել Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը, որը լինելու է համընդհանուր, բայց ոչ համապարփակ, քանի որ վերաբերելու է բոլորին, սակայն ոչ ամեն ինչին։

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян в прямом эфире на Facebook кратко рассказала, кто будет включён в систему государственного медицинского страхования и как гражданин может проверить своё участие.
Аванесян пояснила, что после проверки данных гражданину придёт SMS с уведомлением о включении в систему. После этого необходимо выполнить действие по подтверждению.
Министр привела пример условной 67-летней женщины по имени Ануш.
«Через внутренние государственные электронные системы будет проверено, что госпожа Ануш — гражданка Армении, проживала в стране не менее 183 дней за последний год и старше 65 лет. На основании этих трёх условий она будет включена в список застрахованных.
Госпожа Ануш должна зайти на сайт или в приложение armed.am и одним нажатием кнопки подтвердить своё согласие. Если у неё нет доступа к интернету, то она может выполнить это действие через своего семейного врача, терапевта амбулатории или медсестру. А если и это невозможно — мы сделаем это через наших семейных врачей и медсестёр», — отметила министр.
После получения согласия статус гражданина как застрахованного будет считаться подтверждённым.
С января 2026 года планируется внедрение системы всеобщего медицинского страхования. Она будет универсальной, но не всеобъемлющей, то есть охватит всех, но не всё.