«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանն Ազգային ժողովի ամբիոնից համագործակցության հրապարակային կոչ է արեց ընդդիմադիր ուժերին։
«Մենք կարծում ենք, որ ընդդիմադիր դաշտի բոլոր ուժերը՝ ազգային, պետական մտածողություն ունեցող քաղաքական և հասարական շրջանակները պարտավոր են մեկտեղել իրենց ջանքերը և հնարավորությունները՝ այս իրավիճակը կասեցնելու և փոխելու համար։ Ընդդիմադիր ուժերը, անկախ իրենց տարաձայնություններից, առանցքային օրակարգային հարցերում պետք է համագործակցեն»,-ասել է Սաղաթելյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա ներկայացրել է 5 կետից բաղկացած առաջարկ․
- Իրավական բոլոր հնարավորություններով արձագանք տալ բռնաճնշումներին և քաղաքական հետապնդումներին
- Ապահովել ազգային արժեքների ու Հայ առաքելական եկեղեցու լիարժեք պաշտպանություն
- Քաղբանտարկյալների իրավունքների պաշտպանությանը մոտենալ «որևէ քաղբանտարկյալ բոլորիս քաղբանտարկյալն է» սկզբունքով
- Վերացնել ներքին հակաքարոզչությունն ընդդիմադիր դաշտում՝ կենտրոնանալով ընդհանուր թշնամու՝ գործող իշխանության վրա
- Ընդդիմադիր ուժերով վերահսկել ընտրական ամբողջ ընթացքը՝ իշխանության հնարավոր չարաշահումներն ու ռեսուրսների օգտագործումը կանխելու համար։
Սաղաթելյանը շեշտել է, որ առաջարկում է լիարժեք համագործակցություն՝ չխախտելով ինքնուրյուն ծրագեր իրականացնելու ազատությունը։

Выступая с трибуны парламента, Ишхан Сагателян публично обратился к оппозиционным силам с призывом к объединению.
«Все силы оппозиционного поля — политические и общественные круги с национальным и государственным мышлением — обязаны объединить усилия для остановки и изменения текущей ситуации», — заявил он, передаёт Aysor.am .
Он представил следующую пятиточечную платформу:
- Использовать все правовые механизмы для противодействия репрессиям и политическому преследованию.
- Обеспечить полноценную защиту национальных ценностей и Армянской Апостольской Церкви.
- Подходить к вопросу политзаключённых по принципу «любой политзаключённый — это наш политзаключённый».
- Прекратить внутреннюю антирекламу в оппозиционной среде и сосредоточиться на общем враге — действующей власти.
- Совместно контролировать избирательный процесс для предотвращения злоупотреблений и использования административного ресурса.
Сагателян подчеркнул, что предлагает полноценное сотрудничество без ограничения свободы реализации собственных программ.