Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ութերորդ տարեդարձին նվիրված իր ելույթում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասել է, որ այդ փաստաթուղթը՝ ԵՄ-ի հետ համագործակցության նոր օրակարգի համադրությամբ, շարունակում է մնալ Հայաստանի բարեփոխումների հիմնական հենասյունը։
«ՀԸԳՀ-ն ստորագրումից ի վեր կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանի զարգացման խթանման, ժողովրդավարական կառավարման բարելավման և օրենքի գերակայության առաջխաղացման գործում՝ միաժամանակ ստեղծելով խոստումնալից տնտեսական հնարավորություններ բոլոր քաղաքացիների համար»,–ասել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը և Եվրոպական միությունը համատեղ իրականացրել են բարեփոխումներ արդարադատության, հանրային կառավարման, մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում՝ զուգահեռաբար առաջընթաց գրանցելով թվային փոխակերպման, կապակցվածության և կայուն տնտեսական զարգացման ուղղություններով:
«Այսօր մենք առիթ ունենք ոչ միայն հետ նայելու անցած ուղուն, այլև ձևակերպելու ապագա անելիքները։ Ապագա, որտեղ ՀԸԳՀ-ն՝ Հայաստան-Եվրամիություն Գործընկերության նոր օրակարգի հետ մեկտեղ հանդիսանալու է մեր բարեփոխումների ողնաշարը, զարգացման ծրագրերի ուղենիշը և միջազգային հարաբերությունների առանցքային հենարանը։ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ստեղծված գործընկերությունն այսօր արդեն անցում է կատարում նոր մակարդակի՝ պահպանելով ՀԸԳՀ-ի արժեքային հենքը և ընդլայնելով դրա քաղաքական և տնտեսական ընդգրկումը»,–նշել է փոխվարչապետը։
Իր ելույթում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն ընդգծել է․ «Տարիների ընթացքում մեր համագործակցությունը զարգացել է՝ Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին, սոցիալ-տնտեսական կայունությանը, տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը և տարածաշրջանային կապերի խորացմանը միտված Եվրամիության շարունակական աջակցությամբ»:
Հայաստանում Դանիայի Թագավորության դեսպան Անն Թովթ Սորենսենը նշել է, որ իրենց աջակցությունը պայմանավորված է Դանիայի ներկայիս ԵՄ նախագահող երկրի կարգավիճակով։
Նա հավելել է. «Քանի որ Դանիան ներկայումս զբաղեցնում է ԵՄ նախագահությունը, մենք ուրախ ենք աջակցել այսօր անցկացվող տարեդարձի միջոցառմանը՝ Հայաստան բերելով դանիացի հիմնական բանախոս Սյուն Կնուդսենին։ Մենք բարձր ենք գնահատում այս հնարավորությունը՝ ներկայացնելու Դանիայի փորձը հանրային հատվածի նորարարությունների, ինչպես նաև հասարակության տարբեր գործընկերների հետ՝ ազգային և միջազգային մակարդակներում, համագործակցության միջոցով բարեփոխումներ առաջ տանելու և արդյունքներ ապահովելու գործում։ Այս մոտեցումը հնարավորություն է տալիս ձևավորել այնպիսի կառույցներ և լուծումներ, որոնք համահունչ են մերօրյա աշխարհի բարդությանը և կարող են նպաստել ՀԸԳՀ-ի ամբողջական ներուժի բացահայտմանը»:
ՀՀ կառավարությունը, Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությունը և Դանիայի դեսպանությունը ս.թ. նոյեմբերի 25-ին նշել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ութերորդ տարեդարձը, որի հիման վրա ԵՄ-ն և Հայաստանը ամրապնդում են քաղաքական երկխոսությունը, տնտեսական համագործակցությունը և բարեփոխումների նկատմամբ հանձնառությունը։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян в своём выступлении, приуроченном к восьмой годовщине подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве (CEPA) между Арменией и Европейским союзом, отметил, что данный документ, в сочетании с новой повесткой партнёрства с ЕС, продолжает служить основой реформ в стране.
«С момента подписания CEPA сыграло важную роль в содействии развитию Армении, улучшении демократического управления и укреплении верховенства права, одновременно открывая перспективные экономические возможности для всех граждан», — отметил он.
По словам Григоряна, Армения и ЕС совместно реализовали реформы в сферах правосудия, государственного управления, прав человека и охраны окружающей среды, параллельно добиваясь прогресса в цифровой трансформации, обеспечении связности и устойчивом экономическом развитии.
«Сегодня у нас есть возможность не только подвести итоги пройденного пути, но и обозначить приоритеты на будущее. Будущее, в котором CEPA вместе с новой повесткой армяно-европейского партнёрства станет основой нашей реформаторской политики, ориентиром для программ развития и ключевой опорой в международных отношениях. Партнёрство между Арменией и ЕС выходит сегодня на новый уровень, сохраняя ценностную основу CEPA и расширяя его политический и экономический охват», — отметил вице-премьер.
Глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос, в своём выступлении подчеркнул: «На протяжении всех этих лет наше сотрудничество развивалось при постоянной поддержке ЕС, направленной на реформаторскую повестку Армении, социально-экономическую стабильность, диверсификацию экономики и углубление региональной взаимосвязанности».
Посол Королевства Дания в Армении Анн Тофт Сёренсен подчеркнула, что участие Дании связано с её текущим председательством в Совете ЕС.
«Поскольку в настоящее время Дания занимает председательство в ЕС, мы рады поддержать проведение сегодняшнего юбилейного мероприятия, пригласив в Армению ключевого спикера от Дании — Сюнне Кнудсен. Мы высоко ценим возможность представить опыт Дании в области инноваций в государственном секторе, а также в продвижении реформ и достижении результатов через сотрудничество с различными партнёрами — как на национальном, так и на международном уровнях. Такой подход позволяет выстраивать структуры и решения, соответствующие сложностям современного мира, и способствует раскрытию полного потенциала CEPA», — отметила она.
25 ноября правительство Армении, делегация Европейского союза и посольство Дании отметили восьмую годовщину соглашения CEPA, на основе которого ЕС и Армения укрепляют политический диалог, экономическое сотрудничество и приверженность реформам.