27 Նոյեմբեր 2025 - 10:36 AMT
Վերջին ամիսների ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստացել է գործարարներից մի շարք նամակներ, որոնցում արտահայտվել են դժգոհություններ հարկային և քննչական մարմինների խստության վերաբերյալ։ Այս մասին նա խոսել է նոյեմբերի 27-ին կայացած կառավարության նիստում։
Թեմայի շրջանակում վարչապետը մեջբերել է աշխատանքային քննարկումների արդյունքում Կառավարության որդեգրած սկզբունքը՝ չպետք է լինի տնտեսվարող, որ վճարի օրենքով նախատեսվածից 1 լումա պակաս հարկ և տուրք, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Մեր սկզբունքը հետևյալն է, որ ՀՀ-ում չպետք է լինի որևէ տնտեսվարող, որն ունենա օբյեկտիվ հիմք՝ ասելու, որ կառավարությունը հարկային գործունեության, ֆիսկալ պրոցեսների արդյունքում իրենից վերցրել է թեկուզ մի լումա ավելի հարկ կամ տուրք:
Բայց, մյուս կողմից, կառավարության դիրքորոշումն էլ այն է, որ չպիտի լինի տնտեսվարող, որ վճարի օրենքով նախատեսվածից 1 լումա պակաս հարկ և տուրք: Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր, սկզբունքային, օրինական և արդար մոտեցում է»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ շաբաթ օրըտնտեսական ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ լինելու է աշխատաժողով, և խոստացել է վերջինիս շրջանակում այդ հարցը ևս քննարկել:
Փաշինյանը նաև տեղեկացրել է, որ ստացած նամակներից մի քանիսը մակագրել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանին, որպեսզի քննարկվի և պարզվի՝ որ փաստարկն է արդարացի, որը՝ ոչ այնքան: Ըստ վարչապետի՝ շաբաթ օրը, լսելով փոխվարչապետին, կամփոփվեն քննարկումների արդյունքները, և կձևակերպվի հարցի վերաբերյալ կառավարության մոտեցումը:
«Բայց բոլոր դեպքերում մեր մոտեցումն արդեն իսկ ձևակերպված է՝ ո՛չ մի լումա ավելի, ոչ մի լումա՝ պակաս»,- ասել է նա:

27 Ноябрь 2025 - 11:37 AMT
На заседании правительства 27 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что в последние месяцы получил множество писем от предпринимателей, выражающих недовольство жёсткой позицией налоговых и следственных органов.
Он напомнил о принципе, которого придерживается правительство: в Армении не должно быть ни одного бизнеса, который платит на одну луму меньше, чем положено по закону, сообщает 1lurer.am .
«Наш принцип в том, чтобы в Армении не было ни одного предпринимателя, который мог бы объективно заявить, что у него взяли даже одну луму сверх положенного налога или сбора.
Но, с другой стороны, наша позиция такова: не должно быть бизнеса, который заплатит хотя бы на одну луму меньше, чем предусмотрено законом. Я считаю это важным, принципиальным, законным и справедливым подходом», — заявил он.
Пашинян добавил, что в субботу состоится рабочее совещание с представителями бизнеса, где будет обсуждаться и этот вопрос.
Он также сообщил, что часть полученных писем направил вице-премьеру Тиграну Хачатряну для анализа и оценки обоснованности доводов. После выступления Хачатряна правительство подведёт итоги и окончательно сформулирует свою позицию.
«Но в любом случае наша позиция уже ясна: ни на одну луму больше, ни на одну луму меньше», — заявил премьер.