27 Նոյեմբեր 2025 - 12:20 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Լուսագյուղից Հանքավան տանող նոր ճանապարհ է կառուցվելու, ինչը կբացի նոր հնարավորություններ Հանքավանի զարգացման համար։ Այդ մասին նա խոսել է կառավարության նոյեմբերի 27-ի նիստում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Սա խոշոր և նոր հայացք բերող ճանապարհներից է, որովհետև Հանքավանում, որը զբոսաշրջային շատ մեծ պոտենցիալ ունի, որոշակիորեն փակուղային վիճակում գտնվելու պատճառով ներդրումային հետաքրքրությունները ոնց որ թե շատ մեծ չեն:
Եվ հիմա ստացվում է՝ երբ այս ճանապարհը կառուցվի, Հանքավանն Ապարան համայնքի հետ կմիանա, և միջանցիկ երթևեկություն էլ կունենանք, ինչը միանշանակորեն շատ մեծ ներդրումային հոսք կապահովի Հանքավանում»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նաև շեշտել է, որ երկրի ենթակառուցվածքային համակարգում տեղի ունեցող փոփոխությունները մեծ ազդեցություն ունեն Հայաստանի ներուժի զարգացման վրա։

Премьер-министр Никол Пашинян объявил о строительстве новой дороги, которая соединит Лусагюх с Анкаваном, что откроет регион для новых возможностей развития. Об этом он сообщил на заседании правительства 27 ноября, передаёт 1lurer.am .
«Это одна из крупных дорог с новым видением. В Анкаване есть большой туристический потенциал, но из-за его замкнутого положения интерес со стороны инвесторов был низким.
Теперь, благодаря этой дороге, Анкаван будет связан с общиной Апаран и станет частью транзитного маршрута, что определённо обеспечит приток инвестиций», — сказал он.
Пашинян также подчеркнул, что происходящие изменения в инфраструктуре страны серьёзно влияют на раскрытие потенциала Армении.