Բրյուսելում Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և Բելգիայի ԱԳ նախարարության գլխավոր տնօրեն Վերոնիկ Պետին քննարկել են երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության զարգացումը, տարածաշրջանային գործընթացները և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, ինչպես նաև COP17 համաժողովի և Երևանի կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպչական աշխատանքները։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են բազմակողմ հարթակներում և միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի և Բելգիայի միջև ձևավորված համագործակցության բարձր մակարդակը: Երկուստեք ընդգծվել է ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ փոխգործակցության հետագա խորացման պատրաստակամությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ուղղված աշխատանքներին: Այս համատեքստում ներկայացվել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մանրամասները:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից հյուընկալվելիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին: ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջը ներկայացրել է ՀՀ տեսլականը COP17-ի անցկացման առնչությամբ և նշել, որ Հայաստանը ջանք չի խնայում Համաժողովին բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունն ապահովելու համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ: Քննարկվել են Երևանում անցկացվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մանրամասները։
Կենսաբազմազանության մասին ՄԱԿ կոնվենցիայի COP-17 համաժողովն անցկացվելու է Երևանում 2026–ի հոկտեմբերին, իսկ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը՝ մայիսին։

28 Ноябрь 2025 - 11:23 AMT
В Брюсселе заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян и генеральный директор МИД Бельгии Вероник Пети обсудили развитие двустороннего и многостороннего сотрудничества, региональные процессы и инициативу армянского правительства «Перекресток мира».
Также были рассмотрены организационные вопросы, связанные с проведением двух ключевых международных мероприятий в Ереване: 17-й конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17) и саммита Европейского политического сообщества (ЕПС).
Стороны выразили удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между Арменией и Бельгией в рамках многосторонних форматов и международных организаций и подтвердили готовность углублять партнёрство по вопросам взаимного интереса.
Абисогомонян представил видение армянского правительства относительно разблокировки транспортных коммуникаций на Южном Кавказе, подробно остановившись на проекте «Перекресток мира».
Он также изложил подход Армении к организации COP17 и подчеркнул, что страна прилагает все усилия для вовлечения всех заинтересованных сторон в подготовку к конференции, которая пройдёт в Ереване в октябре 2026 года.
Во время встречи также были обсуждены детали подготовки саммита Европейского политического сообщества, который состоится в мае 2026 года в Ереване.