13 Հունիս 2009 - 13:05 AMT
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ եւ KfW Զարգացման բանկի (Գերմանիա) միջեւ 2009-ի հունիսի 10-ին համաձայնագիր է ստորագրվել մինչեւ 50 մլն եվրոյին համարժեք ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով երկարաժամկետ փոխառության վերաբերյալ, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Համաձայն հաղորդագրության, փոխառության նպատակն է ֆինանսավորել Հայաստանի գազի փոխադրման եւ բաշխման համակարգերի վերակառուցման եւ զարգացման ծրագիրը:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն մտադիր է զարգացնել Հայաստանի գազի փոխադրման համակարգը, բարելավել Հայաստանի գազի մատակարարման անվտանգությունը` իրականացնելով շինարարական, վերակառուցման, վերանորոգման-վերականգնման եւ արդիականացման աշխատանքներՀայաստանի գազի փոխադրման ցանցում, այդ թվում` Աբովյանի Գազի ստորգետնյա պահեստարանում, ինչպես նաեւ գազաբաշխիչ համակարգում տեղադրել անհատական ազդանշանային սարքեր եւ վթարային անջատիչ կափույրներ:

ЗАО «АрмРосгазпром» и KfW Банк Развития (Германия) 10 июня 2009 г. подписали Соглашение о долгосрочном займе в долларах США на общую сумму, эквивалентную 50,000,000.00 евро, сообщает пресс-служба компании.
Согласно сообщению, целью займа является финансирование Проекта восстановления и развития газотранспортной и газораспределительной систем в Армении.
ЗАО «АрмРосгазпром» намеревается реализовать мероприятия, нацеленные на развитие газотранспортной системы Армении и повышение безопасности газоснабжения посредством реализации работ по строительству, реконструкции, ремонту, восстановлению и модернизации газотранспортной сети Армении, включая Абовянское подземное хранилище газа, а также посредством установки индивидуальных сигнальных устройств и аварийных отсечных клапанов в газораспределительной системе.