Հայաստանում Ստանդարտների եւ կանոնների պահպանման հաշվապահական հաշվառման ու աուդիտի ոլորտը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելուն ուղղված բարեփոխումները նախատեսվում է ավարտել 2009թ. ավարտին, ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը Հայաստանում հաշվապահական հաշվառման ու աուդիտի կիրառման ու զարգացման հարցերին նվիրրված խորհրդաժողովում: «Հայաստանը օրենսդրական ու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ է անցկացնում այդ համակարգում, որը ավարտին կհասցվի միչնչեւ տարեվերջ»,-ասել է նա:
Ըստ Դավթյանի, ստանդարտների եւ կանոնների պահպանման հաշվապահական հաշվառումն ու աուդիտը ֆինանսատնտեսական ոլորտի կարեւորագույն ոլորտներից մեկն է: Այս համատեքստում, ֆինանսների նախարարը կարեւորել է այդ համակարգերը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելը, ինչպես նաեւ նշել է, որ բարեփոխումների հարցում Հայաստանին աջակցում են նրա միջազգային գործընկերները, մասնավորապես Համաշխարհային բանկը:
Իր հերթին Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը հավելել է, որ կորպորատիվ կառավարման չափանիշների կիրառումը Հայաստանում թույլ կտա կրճատել կոռուպցիոն ռիսկերը, ինչն իր հերթին կնպաստի ներդրողների վստահության ավելացմանը, հիմք կծառայի փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման համար, ինչպես նաեւ կնպաստի երկրի կայուն տնտեսական զարգացմանը:

Реформы, проводимые Арменией для приведения системы бухгалтерского учета и аудита в соответствие с международными стандартами, планируется завершить к концу 2009 года, сказал министр финансов Армении Тигран Давтян на конференции по вопросам внедрения и распространения правил бухгалтерского учета и аудита в Армении. «Армения проводит законодательное и институциональное реформирование системы бухучета и аудита, которое будет доведено до логического завершения до конца года», – отметил он.
По словам Давтяна, система бухгалтерского учета и аудита является одной из наиболее важных сфер финансово-экономического сектора, от которой зависит успешное экономического развития страны в целом. В данном контексте глава Минфина придал особую важность приведению этих систем в соответствие с европейскими стандартами, а также заметил, что в проведении реформ Армении оказывают активное содействие ее международные партнеры, в частности Всемирный банк.
В свою очередь глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис добавил, что применение в Армении стандартов корпоративного управления позволит сократить коррупционные риски, что в свою очередь будет способствовать повышению доверия инвесторов, станет основой для развития малого и среднего бизнеса, а также будет способствовать стабильному экономическому развитию страны.