Հունիսի 17-ին Երեւանում Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ներկայությամբ տեղի է ունեցել մի շարք փաստաթղթերի ստորագրում արդիականցման համակարգի ֆինանսավորման եւ ցանցի էլեկտրական բաշխիչների վերականգնման համար Վնեշէկոնոմբանկի, Վերակուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ), «Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի («ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ի դուստր ձեռնարկություն) մասնակցությամբ:
Ստորագրվել է համաձայնագիր «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին 42 մլն եվրո չափով ՎԶԵԲ վարկը տրամադրելու, ինչպես նաեւ Վնեշէկոնոմ բանկի կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին 22.5 մլն եվրո վարկ հատկացնելու մասին:
Ինչպես հայտնում է Վնեշէկոնոմբանկի մամլո ծառայությունը, Վնեշէկոնոմբանկի եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ ստորագրվել է միջվարկային համաձայնագիր: Փաստաթուղթը կարգավորում է այս նախագծում վարկատուների փոխհարաբերությունները, որոնք իրագործվում են համաֆինանսավորման սկզբունքների վրա:
Վնեշէկոնոմբանկի եւ ՎԶԵԲ-ի մասնակցությունն այս նախագծի ֆինանսավորմանը նշված զարգացման ֆինանսական ինստիտուտների համատեղ ներդրումային նախագիծն է: Նախագիծն ուղղված է էներգիայի օգտագործման արդյունավետության բարձրացմանը, էլցանցերում կորուստների նվազմանը, ԱՊՀ երկրենրի էներգահամակարգերի ինտեգրման ուժեղացմանը:
Վնեշէկոնոմբանկի ֆինանսական քաղաքականության մասին հուշագրին համապատասխան ապրանքների արտահանմանն ու ռուսական ընկերություներրի ծառայություններին աջակցելը Վնեշէկոնոմբանկի գործունեության գերիշխող ուղղվածություններից է:
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ստեղծվել է 1991-ին: ՎԶԵԲ ներդրումային գործիքներն օգտագործվում են 30 երկրեներում շուկայական տնտեսության եւ ժողովրդավարության կայացման համար` Կենտրոնական Եվրոպայից մինչեւ Կենտրոնական Ասիա: Բանկն իրականացնում է բանկերի, ձեռնարկությունների եւ ընկերությունների ֆինանսավորման նախագծեր` միջոցներ դնելով ինչպես նոր արտադրությունների, այնպես էլ գործող ֆիրմաների մեջ:
«ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ն դինամիկ զարգացող էլեկտրաներգիական ընկերություն է, որը հսկում է մի շարք ծագող եւ բաշխիչ էներգետիկ ակտիվներ Ռուսաստանում եւ արտասահմանում: Էլեկտրակայանների հաստատված հզորությունը, որը գտնվում է «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ի սեփականության եւ կառավարման տակ, կազմում է շուրջ 18 000 ՄԲթ: Ընկերությունը վարում է ակտիվ ներդրումային գործունեություն, գերիշխող դիրք է գրավում Ռուսաստանում էլեկտրաէներգիայի արտահանման-ներմուծման ոլորտում:
«ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ի սահմանադիր կապիտալը կազմում է 227 մլրդ 411 մլն 385 հազար ռուբլի, ընկերության սահմանադիր կապիտալի 57.3 տոկոսը գտնվում է «Ռոսատոմ» պետական ընկերության եւ նրա կողմից վերահսկվող «Էներգատոմ» ԲԲԸ-ի սեփականության ներքո:
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունն է: Ընկերությունն իրականացնում է ՀՀ ողջ տարածքում էլեկտրաէներգայի հաղորդման եւ բաշխման գործունեություն, ինչպես նաեւ ունի հարեւան երկրներին էլեկտրաէներգիայի արտահանման արտոնագիր: Ընկերության բաժանորդների թիվը շուրջ 940 հազար է:

17 июня в Ереване в присутствии премьер-министра Республики Армения Тиграна Саркисяна состоялось подписание ряда документов о финансировании проекта модернизации и восстановления электрических распределительных сетей с участием Внешэкономбанка, Европейского Банка Реконструкции и Развития (ЕБРР), ЗАО «Электрические сети Армении» (дочерняя компания ОАО «ИНТЕР РАО ЕЭС»).
Подписано соглашение о предоставлении ЕБРР кредита ЗАО «Электрические сети Армении» в объеме 42 млн. евро, а также соглашение о предоставлении Внешэкономбанком кредита ЗАО «Электрические сети Армении» в объеме 22.5 млн. евро.
Как сообщает пресс-служба Внешэкономбанка, подписано межкредиторское соглашение между Внешэкономбанком и ЕБРР. Документ регулирует взаимоотношения кредиторов в данном проекте, реализуемом на принципах софинансирования.
Участие Внешэкономбанка и ЕБРР в финансировании данного проекта является первым совместным инвестиционным проектом указанных финансовых институтов развития. Проект направлен на повышение эффективности использования энергии, снижение потерь в электросетях, усиление интеграции энергосистем стран СНГ.
В соответствии с Меморандумом о финансовой политике Внешэкономбанка поддержка экспорта товаров и услуг российских компаний является одним из приоритетных направлений деятельности Внешэкономбанка.
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) создан в 1991 году. Инвестиционные инструменты ЕБРР используются в целях становления рыночной экономики и демократии в 30 странах – от Центральной Европы до Центральной Азии. Банк осуществляет проектное финансирование банков, предприятий и компаний, вкладывая средства, как в новые производства, так и в действующие фирмы.
ОАО «ИНТЕР РАО ЕЭС» – динамично развивающаяся электроэнергетическая компания, контролирующая ряд генерирующих и распределительных энергетических активов в России и за рубежом. Суммарная установленная мощность электростанций, находящихся в собственности и под управлением ОАО «ИНТЕР РАО ЕЭС», составляет около 18 000 МВт. Компания ведет активную инвестиционную деятельность, занимает доминирующие позиции в России в сфере экспорта-импорта электроэнергии.
Уставный капитал ОАО «ИНТЕР РАО ЕЭС» составляет 227 млрд. 411 млн. 385 тыс. руб. 57,3% уставного капитала Компании находятся в собственности Госкорпорации «Росатом» и подконтрольного ей ОАО «Концерн Энергоатом».
ЗАО «Электрические сети Армении» является 100% дочерней компанией ОАО «ИНТЕР РАО ЕЭС». Компания осуществляет деятельность по передаче и распределению электроэнергии на всей территории Республики Армения, а также имеет лицензию на экспорт электроэнергии в соседние страны. Количество абонентов компании – около 940 тыс.