«Թուրքիայի համար գլխավորը համաձայնագրի ստորագրումն է, որը բխելու է մեր շահերից: Կարեւոր չէ, թե ինչպես ենք հասել մեր նպատակին` Nabucco-ի միջոցով, թե բանակցությունների եւ այլ երկրների հետ համաձայնության: Nabucco-ի համաձայնագիրը ստորագրվելու է հուլիսի վերջին»,- այդպես է մենկաբանել Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Թաներ Յիլդիզն առաջընթացի ձեռք բերումը Nabucco նախագծում:
Յիլդիզը նաեւ ասել է, որ Nabucco նախագծի շրջանակներում Թուրքիան արդեն համագործակցում է Հունաստանի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Իրաքի, Ադրբեջանի եւ Թուրքմենստանի հետ:
Nabucco-ն 3.3 հազար կմ երկարությամբ մայրուղային գազատար է, որը ձգվելու է Կենտրոնական Ասիայից դեպի ԵՄ երկրներ:
Նախագծային հզորությունը տարեկան 26-32 մլրդ խմ գազ է: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2014-ին: Նախագծի ենթադրվող արժողությունը 7.9 մլրդ եվրո է:

«Главное для Турции – подписание соглашения, который будет исходить из наших интересов. Неважно, как мы достигли своей цели – через Nabucco или через переговоры и соглашения с другими странами. Соглашение по Nabucco будет подписано в конце июля», – так министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз, прокомментировал достижение прогресса в проекте Nabucco.
Также Йылдыз сказал, что в рамках проекта Nabucco Турция уже сотрудничает с Грецией, Болгарией, Румынией, Россией, Ираком, Азербайджаном и Туркменистаном.
Nabucco – проектируемый магистральный газопровод протяженностью 3,3 тыс. км из Центральной Азии в страны ЕС. Проектная мощность – 26 – 32 млрд. кубометров газа в год. Строительство планируется завершить к 2014 года. Предполагаемая стоимость проекта – €7,9 млрд