Հայաստանում Karcher ընկերության ներկայացուցչության վաճառքների տարեկան ծավալը 2008 թվականին կազմել է շուրջ 1 000 000 դոլար, լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանում Karcher ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Մկրտիչ Մելքոնյանը հանրապետությունում ընկերության 10-ամյա ներկայությանը նվիրված շնորհանդեսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, ընկերությունում ճգնաժամի պայմաններում վաճառքների ծավալների կրճատումը կազմել է 20-30 տոկոս 2009-ին, սակայն ծառայությունների ոլորտի վրա ճգնաժամը չի ազդել: «Ծառայությունների ոլորտում մեզ մոտ աշխատում է 120 մարդ»,-ասել է Մելքոնյանը:
Ինչպես հաղորդել է Մելքոնյանը, ընկերությունը առաջատար դիրքեր է գրավում «մաքրության« ոլորտում եւ աշխատում է այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ-ը, ՎՏԲ բանկը (Հայաստան), HSBC բանկը, որտեղ աշխատում են ընկերության աշխատակիցներն ու օգտագործվում են Karcher-ի մաքրող նյութերը: «Ընկերության տեխնիկան եզակի է, քանի որ մյուս ֆիրմաները ունեն մեր արտադրանքի միայն 5 տոկոսը»,-հավելել է նա:
Մելքոնյանը նշել է, որ Karcher-ը ապահովում է ինչպես ներքին տարաքծների, այնպես էլ արտաքին մաաքրությունը (ունենք քաղաքային տիպի հավաքող մեքենաներ): «Մենք պայմանավորվածություն ունենք Երեւանի քաղաքապետարանի հետ, որի համաձայն ընկերությունն իրականացնում է ֆասադների մաքրման աշխատանքներ: «Հուսով եմ, որ մի քանի տարի անց մեր Երեւանն իրոք «վարդագույն քաղաք» կլինի»,-ասել է Մելքոնյանը:
Գերմանական Karcher (Alfred Karcher GmbH & Co.KG) ընկերությունը հիմնադրվել է գյուտարար Ալֆրեդ Կերխերի կողմից 1935թ.: Ի սկզբանե ընկերությունը մասնագիտանում էր արդյունաբերական տաքացուցիչ տարքերի արտադրության վրա` այն հայտնի դարձավ «Karcher Salt-Bath» վառարանների շնորհիվ, որոնք անմիջապես մեծ տարածում գտան: Գոյության տասը տարիների ընթացքում վաճառվել են շուրջ 1200 նման սարքեր:
Այսօր Karcher-ը հայտնի է ողջ աշխարհում որպես մաքրությանն ու հավաքմանը վերաբերող առաջատար: Առանձնակի ժողովրդավարություն են վայելում ընկերության արտադրած մինիլվացարաններն ու փոշեկուլները: Karcher-ի սարքավորումների կիրառման ոլորտը շատ լայն է, իսկ մաքրող տեխնիկայի տեսականին առաջացնում է մրցակիցների նախանձը: Արդյունաբերական ու կենցաղային փոշեկուլները, ինչպես նաեւ Karcher-ի լվացարաններն օգնում են լուծել խնդիրների լայն շրջանակ, եւ թույլ են տալիս ժամանակի զգալի տնտեսում ապահովել եւ բարձր շահութաբերություն:

Годовой объем продаж компании в 2008 году составил порядка 1 000 000 долларов, сообщил журналистам директор представительства Karcher в Армении Мкртич Мелконян на презентации, посвященной 10-летию присутствия компании в республике. По его словам, в компании сокращение объема продаж в условиях кризиса составило порядка 20-30% в 2009 года, однако в сфере услуг, предоставляемой компанией, влияние кризиса не сказалось. «В сфере услуг у нас работает 120 человек», – сказал Мелконян.
Как сообщил директор представительства Karcher в Армении, компания занимает лидирующее положение в сфере «наведения чистоты» и работает с такими фирмами, как ВиваСелл-МТС, Банка ВТБ (Армения), HSBC Банк Армения, где работают сотрудники компании, а также используются чистящие средства Karcher. «Техника компании уникальна, и в Ереване не имеет конкурентов, поскольку другие фирмы имеют лишь 5% от той продукции, которая есть у нас», – добавил он.
Мелконян отметил, что Karcher обеспечивает чистоту как внутренних помещений, так и внешнюю чистоту (имеются уборочные машины городского типа). «С мэрией города Еревана имеется договоренность, согласно которому компания реализует проект по чистке фасадов. «Надеюсь, что через пару лет наш Ереван будет действительно «розовым городом», – сказал Мелконян.
Германская компания Karcher (Alfred Karcher GmbH & Co. KG) была основана изобретателем Альфредом Керхером (Alfred Karcher) в 1935 году. Изначально компания специализировалась на производстве промышленных нагревательных элементов – известность она получила благодаря печам «Karcher Salt-Bath», которые сразу завоевали популярность. За десять лет существования компании было продано около 1200 экземпляров этого устройства.
Сегодня Karcher известна во всем мире как лидер во всем, что касается чистки и уборки. Особенную популярность завоевали минимойки и пылесосы, производимы компанией. Область применения оборудования Karcher очень широка, а ассортимент чистящей техники Karcher вызывает завить конкурентов. Промышленные и бытовые пылесосы, а также мойки Karcher, помогают решить широкий круг задач, и позволяют обеспечить значительную экономию времени и высокую рентабельность.