18 Հունիս 2009 - 11:50 AMT
«Զբոսաշրջությունը Հայաստանում զգալի առաջընթաց է ապրել, բայց նրա համար, որպեսզի նվաճի միջազգային շուկան, դա բավարար չէ»,- ասել է CAPS միջազգային ծրագրի խորհրդատու Ֆիլիպ Մունյեն` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե Հայաստանն առաջընթաց ունեցել է միջազգային շուկայում:
«Հայաստանում կան պրոֆեսիոնալ տուրօպերատորներ, բայց նրանց խնդիրը նրանում է, որ նրանք կենտրոնացել են որոշակի ապրանքների վրա, որոնք եվրոպական զբոսաշրջիկների համար հետաքրքիր չեն, եւ չեն ցանկանում առաջ շարժվել դեպի ավելի հետաքրքիր ապրանքները»:
«Տուրօպերատորներն առաջարկում են միանման օբյեկտներ, որոնց հիմնական թեմատիկան եկեղեցիներն են, պատմությունը, մշակույթը, որոնք հիմնականում գրավում են մեծահասակ զբոսաշրջիկներին»,- հայտարարել է նա, ավելացնելով, որ Հայաստանը սխալ է օգտագործում իր հնարավորությունները եւ ավելի շատ պետք է աշխատի նրա վրա, որպեսզի գրավի երիտասարդների ուշադրությունը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանը պետք է ներկայացնի իրեն որպես նաեւ զվարճանքների երկիր, նշելով, որ Եվրոպայում Հայաստանը բավական հայտնի է իր ջազային փառատոներով: «Ես շատ մարդ գիտեմ, որոնք օվկիանոսը կհատեն միայն նրա համար, որպեսզի մասնակցեն այդ փառատոներին»,- Հայտարարել է Ֆիլիպ Մունյեն, ընդգծելով, որ ինքն անձամբ հայկական ջազի մեծ երկրպագու է:
Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել «Հայաստանի զբոսաշրջության մրցունակությունը» երրորդ ֆորումը, որի նպատակը զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանն աջակցելն է, տեղեկատվություն տրամադրելու համագործակցությունը ոլորտի իրական դրության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ այդ ոլորտի խնդիրների աջակցությունն ու լուծումը:
Ֆորումի կազմակերպիչն է CAPS-ը, Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարությունը, Զարգացման հայկական գործակալությունը, Ազգային մրցունակության հիմնադրամը:

18 Июнь 2009 - 11:50 AMT
«Туризм в Армении, конечно, достиг значительного прогресса, но для того, чтобы покорить международный рынок, этого недостаточно», – сказал консультант международной программы CAPS Филипп Мунье, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net достигла ли Армения прогресса в продвижении на международном рынке.
«В Армении есть туроператоры, которые являются профессионалами, но их проблема заключается в том, что они сконцентрировались на определенных продуктах, которые не представляют интереса для европейских туристов, и не желают двигаться вперед к более интересным продуктам.
«Туроператоры предлагают одинаковые продукты, основной тематикой которых являются церкви, история, культура, это в основном привлекает пожилых туристов»,- заявил он, добавив, что Армения неправильно использует свои возможности и больше должна работать над тем, чтобы привлечь внимание молодежи.
По его словам, Армения должна представить себя и как страну развлечений, отметив, что в Европе Армения довольно хорошо известна своими джазовыми фестивалями. “Я знаю многих людей, которые пересекут океан только для того, чтобы принять участие в этих фестивалях”, – заявил Филипп Мунье, подчеркнув, что сам является большим поклонником армянского джаза.
Сегодня в Ереване прошел третий форум «Конкурентоспособность туризма Армении». Целью форума является содействие развитию туристической сферы, сотрудничество по предоставлению информации относительно настоящего положения сферы, а также содействие в решении проблем в этой сфере.
Организаторами форума являются CAPS, Министерство экономики Армении, Армянское агентство развития туризма, Фонд национальной конкурентоспособности.